Եվրոպական Միությունը վեց ամսով կերկարաձգի Ռուսաստանի դեմ տնտեսական պատժամիջոցները: Այդ մասին հայտնել է Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Մարկ Էյրոն Լյուքսեմբուրգում ԵՄ-ի խորհրդի նիստի շրջանակում, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Քանի որ այդ պատժամիջոցները կերկարաձգվեն վեց ամսով, բանավեճ է անհրաժեշտ` հասկանալու, թե արդյոք կոնկրետ տեղաշարժեր կլինեն, հնարավոր կլինի ընդառաջ քայլ կատարել: Բայց դրա համար անհրաժեշտ է կատարել պայմանները, ռուսաստանցիները եւ ուկրաինացիները պետք է կատարեն մինսկյան համաձայնությունների իրենց մասը», — ասել է նա:
Նախարարը նաեւ հույս է հայտնել, որ տվյալ հարցի շուրջ բանավեճը տեղի կունենա մոտակա գագաթնաժողովին, որը նախատեսված է անցկացնել հունիսի 28-29-ին:

Европейский союз продлит экономические санкции против России на шесть месяцев. Об этом заявил глава МИД Франции Жан-Марк Эйро заявил на полях заседания Совета ЕС в Люксембурге, передает РИА Новости.
«Поскольку эти санкции будут продлены на шесть месяцев, нужна дискуссия, чтобы понимать, что, если будут конкретные подвижки, можно будет сделать шаг навстречу. Но для этого нужно выполнить условия, россияне и украинцы должны выполнить свою часть работы в выполнении минских соглашений», — сказал он.
Министр также выразил надежду на то, что дискуссия по данному вопросу состоится на ближайшем саммите, который планируется провести 28-29 июня.