Հոկտեմբերի 12-16-ին Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտում կկայանա «21-րդ դարի տեղեկատվական անվտանգությունը եւ հայ լրագրությունը» թեմայով համաժողով, որին մասնակցելու համար Սփյուռքի 25 երկրներից կժամանեն 100 հայ լրագրողներ: Հոկտեմբերի 8-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Նա նշեց, որ եւս 100 լրագրող կմասնակցի Հայաստանից:
Թվով 5-րդ համաժողովին այս անգամ ներկա են լինելու ոչ միայն տպագիր մամուլի ներկայացուցիչներ, այլեւ լրագրողներ հեռուստաընկերություններից, ռադիոյից եւ էլեկտրոնային պարբերականներից:
«Բավական մեծ թվով խմբագիրներ են ժամանելու: Կարեւոր է նաեւ այն, որ համաժողովը մենք կազմակերպում ենք Լեռնային Ղարաբաղում, որպեսզի մեր լրագրողները մոտիկից ծանոթանան Լեռնային Ղարաբաղին, նրա հիմնահարցերին եւ կարողանան իրենց հետագա գործունեության մեջ ինչպես հարկն է ներկայացնել ղարաբաղյան հիմնախնդիրը»,-ասաց նախարարը` հավելելով, որ ակնկալում են նաեւ օտար թերթերում աշխատող հայ լրագրողների մասնակցությունը:
Միջոցառումն իրականացվում է «Մեկ ազգ մեկ մշակույթ» փառատոնի շրջանակներում, որի ընթացքում հոկտեմբերի 17-19-ին կանցկացվի նաեւ ֆինանսիստների եւ բանկիրների առաջին հավաքը: Համաժողովին մասնակցելու է 100 մարդ` Հայաստանից եւ Սփյուռքից:

The 5th conference “Information Security in the 21st century and Armenian journalism” is to be held in Stepanakert, Nagorno-Karabakh Republic (NKR), on October 12-16. One hundred journalists from the Armenian communities in 25 countries will take part in the conference, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan told reporters. Another 100 journalists from Armenia will take part in the conference as well.
“Numerous editors will arrive. It is important that the conference be organized in Nagorno-Karabakh, for journalists to gain a better knowledge of the country and its problems to provide better coverage in the future,” Hakobyan said.
The conference has been organized as part of the “One nation, one culture” festival. The first meeting of financiers and bankers will take place on the margins of the conference on October 17-19.