Մենք միշտ ասել ենք, որ Կովկասյան տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունը միայն սահմանների բացմամբ չի լինի: Թուրքիան այդ հարցում շատ անկեղծ է: Մենք խաղաղություն եւ կարգուկանոն ենք ցանկանում տարածաշրջանում: Սակայն Հայաստանի հետ սահմանի բացումը բազմակողմանի խաղաղության չի հանգեցնի: Այդ ամսին ադրբեջանական APA գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Ադրբեջանում Թուրքիայի դեսպան Հուլուսի Քըլըջը՝ մեկնաբանելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկա ընթացքը:
«Հայաստանը հայտարարել է, թե սառեցնում է արձանագրությունները: Բայց Թուրքիան հավատարիմ է արձանագրությունների տառին եւ ոգուն: Մենք ցանկանում ենք, որ Հայաստանը կարգավորի իր հարաբերություններն Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ: Թուրք եւ ադրբեջանցի ժողովուրդները եղբայրներ են: Այդ մասին պետք է իմանան բոլորը, այդ թվում՝ արեւմտյան երկրները»,- ասել է դիվանագետը:
Դեսպանն ասել է նաեւ, որ «եվրոպական երկրները եւս աջակցում են Հարավային Կովկասի խաղաղությանը: Սակայն փաստը, որ մի երկրի տարածքների 20 տոկոսը օկուպացված են, մոտ 1 միլիոն մարդ փախստական է, արդար չէ: Թուրքիայի եւ Հայաստանի հարաբերությունների կարգավորման հետ մեկտեղ պետք է կարգավորվեն Ադրբեջանի եւ Հայաստանի հարաբերությունները»:

“We have always said that peace and stability in the Caucasus could be established through elimination of the borders. Turkey is very sincere in this issue. We desire peace and stability in the region. Today the opening of borders couldn’t bring comprehensive peace to the region,” Turkish Ambassador to Azerbaijan Hulusi Kilic told APA Agency, commenting on the current situation in Armenia-Turkey normalization process.
“Armenia declared it has frozen the protocols. But Turkey saved loyalty to the text and spirit of the protocols. We would like Armenia normalizes relations with both Turkey and Azerbaijan. Turkish and Azerbaijani people are brothers. Everyone, including Western countries should know that,” the diplomat said.
The Ambassador gave an evasive answer as to whether EU puts pressure on Ankara to open the border.
“European countries also support comprehensive peace in the South Caucasus. But it is injustice that 20% of a country is under the occupation and one million people turned into refugees. If there are peace and useful conditions in the South Caucasus, we have sincere intention to open all borders. We want good relations and zero problems with our neighbors. While Turkish-Armenian relations are normalizing, relations between Azerbaijan and Armenia have also to be normalized at the same time,” Kilic noted.
As NEWS.am reported previously, Armenian President halted the ratification process of Armenia-Turkey accords due to preconditions set by the Turkish side.