Եվրոպայի Խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովը հրապարակել է Ադրբեջանի սահմանադրության` սեպտեմբերի 26-ին հանրաքվեի դրված փոփոխությունների վերաբերյալ առաջնային եզրակացությունը:
contact.az-ը հայտնում է, որ հանձնաժողովը քննադատության է ենթարկել Հանրաքվեի ակտի նախագիծը:
Առաջարկվող շատ փոփոխություններ լրջորեն խախտում են իշխանության թեւերի միջեւ հավասարակշռությունը` նախագահին «աննախադեպ» լիազորություններ տրամադրելով:  ՎՀ-ի փորձագետները «ոչնչով չարդարացված» են համարում նախագահական մանդատի երկարաձգումը` հինգից յոթ տարի, հաշվի առնելով պետության ղեկավարի առանց այն էլ    ուժեղ դիրքերը, որը 2009 թվականից ի վեր կարող է վերընտրվել անսահմանափակ քանակությամբ անգամներ: Բացի այդ, նախագահին խորհրդարանի լուծարման լիազորություն է տրամադրվում, ինչը բացասաբար է ազդում   «խորհրդարանում քաղաքական այլակարծության վրա»: Դա բացասաբար է ազդում նաեւ անկախ դատական համակարգի վրա, որովհետեւ դատավորների հաստատման գործում խորհրդարանի դերը թուլանում է:
Վենետիկի հանձնաժողովի փորձագետները հատկապես անհանգստացած են ոչ մեկի կողմից չընտրվող փոխ-նախագահների ինստիտուտով, որոնք ինչ-որ պահի կարող են ղեկավարել երկիրը, ինչպես նաեւ պետության ղեկավարին արտահերթ նախագահական ընտրություններ հայտարարելու լիազորության տրամադրմամբ:  ՎՀ-ն քննադատում է նաեւ հանրաքվեի ընթացակարգը, մասնավորապես` դրա անցկացումն առանց խորհրդարանում եւ հանրության շրջանում նախնական քննարկումների, ինչպես նաեւ շատ կարճ ժամկետում:
Ժամանակի պակասի պատճառով ՎՀ-ի փորձագետներն ի վիճակի չէին Ադրբեջան այցելել եւ ուղիղ խորհրդատվություն իրականացնել իշխանությունների, փորձագետների եւ այլ շահագրգիռ կողմերի հետ:  Այդ կապակցությամբ Վենետիկի հանձնաժողովն ափսոսում է, որ Ադրբեջանի իշխանությունն իր հետ չի խորհրդակցել նախագիծը հանրաքվեի ներկայացնելուց առաջ:
Միաժամանակ փորձագետները դրական են գնահատել փոփոխություններն այն մասին, որ   «մարդկային արժանապատվությունը պաշտպանվում է եւ հարգվում» եւ «կամայականությունից պաշտպանության եւ արժանապատիվ վերաբերմունքի իրավունքի մասին»:
Դրական է գնահատվել նաեւ առաջարկվող փոփոխությունն այն մասին, որ «իրավունքների եւ ազատությունների սահմանափակումը պետք է համաչափելի լինի այն նպատակների հետ, որոնց պետությունը ձգտում է հասնել»: Սակայն փորձագետները համաձայն չեն այն փոփոխություններին, որոնք նախատեսում են սահմանափակել հանրային հավաքները  «հանրային կարգի» եւ «բարոյականության» նկատառումներից ելնելով, որովհետեւ այդ դրույթները չափազանց լայն մեկնաբանության տեղիք են տալիս:  Մտահոգություն է արտահայտվում նաեւ քաղաքացիությունից զրկելու հնարավորության մասին առաջարկվող փոփոխության առումով:
Առաջնային եզրակացությունը կներկայացվի ՎՀ-ի լիագումար նիստի հաստատմանը, որը տեղի կունենա հոկտեմբերի 14-15-ին:

The Venice Commission of the Council of Europe has publicized the preliminary opinioon on the amendments to the Azerbaijani Constitution, which are to be put on referendum on September 26.
The Commission criticized the draft Referendum Act, contact.az reports.
According to the document, many of the proposed amendments seriously disturb the balance of power between the two branches of the government, giving ‘unprecedented’powers to the President.
Pursuant to the Venice Commission experts, the extension of the term of the presidential mandate to seven years ‘cannot be justified,’ considering the already very strong position of the President who can be reelected for unlimited number of times since 2009.
Apart from this, the President is given power to dissolve Parliament, this negatively impacting the‘political dissent in Parliament’This also affects the independence of the judiciary, since Parliament’s role in the approval of judges will be reduced.
The Venice Commission is particularly worried by the institute of the unelected Vice-Presidents, who may at some point govern the country, and the President’s prerogative to declare snap presidential elections. The Commission criticizes the referendum procedure, specifically its implementation without preliminary deliberations in Parliament and among the population, as well as insufficient time given for this.
“Due to time constraints, the rapporteurs were unable to visit Azerbaijan and did not benefit from direct consultations with the authorities, experts and other stakeholders. In this context, the Venice Commission regrets that the authorities of Azerbaijan did not consult it prior to submitting the Draft to the referendum,” the document reads.
At the same time, the experts have positively assessed the modifications on “human dignity” and the right to “conscientious treatment excluding arbitrariness.”
The proposed amendment on the principle of proportionality of restrictions to human rights was also considered positive. However, the experts don’t agree on amendments which limit the freedom of assembly and the freedom of association to maintain ‘public order and public morals,’since these provisions can be interpreted rather widely. Concern has also been expressed in regard to the proposed amendment on deprivation of citizenship.
The preliminary opinion will be submitted for approval at the plenary session of the Commission on October 14-15.