Սիրիայում իրավիճակը կարող է քննարկման դրվել հոկտեմբերի 26-27-ին Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության նախարարների հանդիպմանը: Այդ մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Բրյուսելում դաշինքի երկրներից մեկի առաքելության ներկայացուցիչը: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր շտաբից հաստատել են հոկտեմբերի  26-27-ին պաշտպանության նախարարների հանդիպման անցկացումը, սակայն հրաժարվել են որեւէ մեկնաբանություն անել օրակարգի վերաբերյալ` հայտնելով, որ այն ձեւավորման  փուլում է:
Աղբյուրի խոսքով, այդ հանդիպմանը կքննարկվեն նաեւ «ՆԱՏՕ-ի ընթացիկ գործողությունները, ինչպես նաեւ Վարշավայում գագաթնաժողովի (այս տարվա հուլիսի 8-9-ին) որոշումների կատարման հարցեր, որոնք վերաբերում են ռոտացիոն սկզբունքով չորս բազմազգ գումարտակների տեղայակմանը դաշինքի  արեւելյան թեւում»: Այդ գումարտակները, թվով մոտ հազար մարդ յուրաքանչյուրը, պետք է հաջորդ տարվա սկզբից տեղակայվեն Մերձբալթիկայի եւ Լեհաստանի երկրներում:

Ситуация в Сирии может быть вынесена на обсуждение на встрече министров обороны НАТО 26-27 октября в Брюсселе. Об этом ТАСС сообщил источник в миссии одной из стран альянса в Брюсселе. В штаб-квартире НАТО подтвердили проведение встречи министров обороны альянса 26-27 октября, однако отказались давать любые комментарии по повестке дня, сообщив, что она находится в стадии формирования.
По словам источника на этой встрече также будут обсуждаться «текущие операции НАТО, а также вопросы выполнения решений саммита альянса в Варшаве (8-9 июля этого года) о размещении на ротационной основе четырех многонациональных батальонов на восточном фланге альянса». Эти батальоны численностью около тысячи человек каждый должны в начале следующего года быть развернуты в странах Прибалтики и в Польше.