Սիրիայում իրավիճակը կարող է քննարկման դրվել հոկտեմբերի 26-27-ին Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության նախարարների հանդիպմանը: Այդ մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Բրյուսելում դաշինքի երկրներից մեկի առաքելության ներկայացուցիչը: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր շտաբից հաստատել են հոկտեմբերի  26-27-ին պաշտպանության նախարարների հանդիպման անցկացումը, սակայն հրաժարվել են որեւէ մեկնաբանություն անել օրակարգի վերաբերյալ` հայտնելով, որ այն ձեւավորման  փուլում է:
Աղբյուրի խոսքով, այդ հանդիպմանը կքննարկվեն նաեւ «ՆԱՏՕ-ի ընթացիկ գործողությունները, ինչպես նաեւ Վարշավայում գագաթնաժողովի (այս տարվա հուլիսի 8-9-ին) որոշումների կատարման հարցեր, որոնք վերաբերում են ռոտացիոն սկզբունքով չորս բազմազգ գումարտակների տեղայակմանը դաշինքի  արեւելյան թեւում»: Այդ գումարտակները, թվով մոտ հազար մարդ յուրաքանչյուրը, պետք է հաջորդ տարվա սկզբից տեղակայվեն Մերձբալթիկայի եւ Լեհաստանի երկրներում:

The situation in Syria may be brought up for discussion at a meeting of NATO’s defense ministers on October 26-27 in Brussels, TASS reported quoting source in a NATO country’s mission in Brussels.
The NATO Headquarters on Thursday confirmed that the defense ministerial meeting of the alliance will take place October 26-27, but refused to give any comments on the agenda, saying it is being formed.
According to the source, NATO's current operations, as well as issues of implementation of decisions of the Summit in Warsaw about deployment of four multinational battalions on the east flank of alliance on a rotational basis will also be discussed at this meeting.
These battalions numbering about one thousand people should be deployed in the Baltic countries and in Poland at the beginning of the next year.