Վանաձորում այսօր քարոզարշավի վերջին օրն է: Հոկտեմբերի 2-ին վանաձորցիները կընտրեն ավագանի, իսկ ամենաշատ ձայն ստացած քաղաքական ուժի ցուցակը գլխավորող թեկնածուն կդառնա քաղաքապետ:
NEWS.am-ի թղթակիցը թեկնածուների հետ ամփոփել է ընթացող քարոզարշավը, զրուցել խախտումների եւ իրենց շանսերի մասին: Նշենք, որ ութ կուսակցություն է առաջադրվել ընտրություններում:
ՀԱԿ-ի` Վանաձորի քաղաքապետի թեկնածու, «Ներուժ» ՍՊԸ տնօրեն Ռուբեն Ոսկանյանի խոսքով՝ իր նախընտրական շտաբն արձանագրել է, որ կան կուսակցություններ, որոնք գումարի առումով հատել են թույլատրելի շեմը:
«Խոսքը հիմնականում «Հանրապետականի» մասին է: Մենք այժմ ուսումնասիրում ենք, որից հետո համապատասխան քայլեր կձեռնարկենք»,- ասաց Ռուբեն Ոսկանյանը:
ՀԱԿ-ի թեկնածուի խոսքով, իրենք ունեն բոլոր հնարավորությունները հաջողության հասնելու համար, ավելին, իրենք նոր չեն քաղաքականության մեջ, անընդհատ պայքար են մղում իշխանությունների դեմ: Անդրադառնալով տեսակետին, թե իշխանություն- ընդդիմություն պայքար չէ, այլ ընդդիմություն- ընդդիմություն, Ռուբեն Ոսկանյանը պատասխանեց. «Մենք մինչեւ ընտրություններ քայլեր արել ենք, որ հզոր թիմ ստեղծենք ընդդիմադիր դաշտում, հայտարարությամբ էլ ենք հանդես եկել, որ պատրաստ ենք ավագանու ընտրություններում հաջողություն ունենալու դեպքում ձայն չտալ իշխող կուսակցությանը: Եթե իշխող կուսակցությունը ՀՅԴ-ի հետ չի ապահովի 50+1 ձայն, ընդդիմադիր ուժերն էլ համագործակցեն, կարող են քաղաքում ունենալ քաղաքապետի իրենց թեկնածուն»:
Նշենք, որ ՀԱԿ-ը փորձել էր մինչեւ թեկնածուների գրանցումը ԲՀԿ-ի եւ «Ժառանգության» հետ համագործակցել: «Ժառանգությունը» բոյկոտել է ընտրությունները, իսկ ԲՀԿ-ն էլ մերժել էր ՀԱԿ-ի առաջարկը:
Ի դեպ, Վանաձորում ԲՀԿ-ի ցուցակը գլխավորում է բժշկուհի Այծեմնիկ Օհանյանը: Նախընտրական շտաբի ղեկավար Հրանտ Մարգարյանի համոզմամբ, իրենք ունեն բոլոր շանսերը հաղթանակի հասնելու համար:
«Քարոզարշավը նորմալ է անցել, արդյունքները հոկտեմբերի 3-ին պարզ կլինեն, չեմ ուզում անհամեստություն անել եւ թվեր հրապարակել: ԲՀԿ-ն իր ուրույն դերն ունի Վանաձորի քաղաքական կյանքում: Առաջադրված թեկնածուների թիվն էլ մեծ է, բայց ցուցանիշը նորմալ կլինի, կարծում եմ»,- ասաց Հրանտ Մարգարյանը:
Վանաձորում ընտրություններին մասնակցում է նաեւ «Համախմբում» կուսակցությունը, որի նախագահը նախկին ԲՀԿ-ական Վարդան Օսկանյանն է: Այս կուսակցության ցուցակը գլխավորում է Վահան Ղույումչյանը: «Համախմբման» փոխնախագահ Ստեփան Մարգարյանի խոսքով, իրեն ընտրել են բակային հանդիպումների ձեւաչափը, մեկ անգամ նաեւ մեծ հանրահավաք են հրավիրել:
«Այս ընտրությունների առանձնահատկություններն են. շատ դժգոհ է, հիասթափված է ժողովուրդը, մեծ թշվառության մեջ է, քաղաքում փողոցներ չկան, որ մի քիչ կարգին վիճակում լինեն, շենքեր կան, որտեղ այնքան մարդիկ չեն ապրել, որ պատուհաններն են նույնիսկ հանված: Կենտրոնական մեծ շենքերում 10-ից ավելի բնակարան կա, սակայն 3-4 ընտանիք է ապրում: Երկրորդ, 2015թ. հունվարի 1-ի դրությամբ, Վանաձորում հաշվառված էր 83 հազարից մի քիչ ավելի բնակչություն, իսկ այս ընտրություններում ընտրողների ցուցակներում առկա է 96 հազար մարդ, ավելի արտառոց բան հնարավոր չէ գտնել ցուցակներում»,- նշեց Ստեփան Մարգարյանը:
Ըստ «Համախմբման» կուսակցության փոխնախագահի՝ իրենք ներկայացրել են այնպիսի ծրագիր, որը հենց Վանաձորի ու վանաձորցիների մասին է:

Friday is the last day of the City Council election campaigning in Vanadzor, the third largest city of Armenia. The elections, for which eight parties run, will be held on October 2. The candidate topping the list of the political force to win the most votes will become a mayor.
At the meeting with the candidates, Armenian News – NEWS.am correspondent inquired about the campaign results.
According to the Armenian National Congress (ANC) candidate Ruben Voskanyan, who is the director of Potential LLC, his party recorded that several other parties have exceeded their campaigning budget, the ruling Republican Party of Armenia (RPA) being the main one to do so.
''Now we are studying the circumstances, following which we will take relevant measures. If the ruling party and ARF Dashnaktsutyun do not win 50+1 vote together and the opposition cooperates, the latter can have their mayor candidate,'' he stated.
Prior to the elections, ANC tried to cooperate with Prosperous Armenia and Heritage Parties. However, the first of the two parties refused to cooperate, the second one boycotting the elections.
In fact, the Prosperous Armenia Party (PAP) list is topped by doctor Aytsmenik Ohanyan.
''PAP has a special role in the political life of the city. The candidates are many, but the index will be normal, I think,'' said head of the party's campaign headquarters in Vanadzor, Hrant Margaryan.
Unity Party, which is headed by former PAP member and ex-FM Vartan Oskanian, is also taking part in the elections. The party list is topped by Vahan Guyumchyan. According to the Deputy Chairman of the party, Stepan Margaryan, the party has chosen the format of yard meetings and once also held a large rally.
''There are buildings in which people haven't lived so long that the window frames have been taken away. The large buildings in the city center have more than 10 flats, where only 3-4 families live. As of 1 January 2015, slightly more than 83,000 people were registered to live in Vanadzor, whereas the voter lists mention about 96,000 of them. This is the oddest thing to be found in those lists,'' Margaryan said.