Նոյեմբերի 11-ին ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում տեղի ունեցավ ՆԱՏՕ-ի գործընկերության եւ համագործակցային անվտանգության կոմիտե - Հայաստան ձեւաչափով նիստը, որը նախագահում էր Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայը: Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանը եւ ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը: Նիստի ընթացքում քննարկվեց ՀՀ-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (ԱԳԳԾ) 2015-2016թ. գնահատման զեկույցը:
ԱԳ նախարարի տեղակալ Հովակիմյանն իր ելույթում անդրադարձավ ՀՀ-ՆԱՏՕ քաղաքական երկխոսությանը եւ տարբեր ոլորտներում գործընկերային համագործակցությանը, վերահաստատեց Հայաստանի հանձնառությունը՝ 2017թ. ընթացքում շարունակելու հայ խաղաղապահների մասնակցությունը Կոսովոյում եւ Աֆղանստանում խաղաղության հաստատման առաքելություններին: Աշոտ Հովակիմյանը ներկայացրեց Հայաստանում անցկացվող քաղաքական ու տնտեսական բարեփոխումները, 2017թ. խորհրդարանական ընտրությունների նախապատրաստական գործընթացը, ինչպես նաեւ` ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի առաջ մղման նպատակով համապատասխան պայմանների ստեղծման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրեց այս տարի իրականացված Պաշտպանության ռազմավարական վերանայման հիմնական արդյունքները, կարեւորեց ռազմական համագործակցության, պաշտպանական կրթության եւ բարեփոխումների բնագավառներում առկա համատեղ ծրագրերի եւ ձեւաչափերի հետագա զարգացումը։
Որպես առաջիկա տարիների պաշտպանական քաղաքականության առաջնահերթություն՝ նշվեցին նաեւ զինված ուժերում բարեվարքության ամրապնդման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի եւ մարդու իրավունքների ամրապնդման, զինված ուժերի քաղաքացիական եւ հանրային վերահսկողության ընդլայնմանն ուղղված նախաձեռնությունները։ Պաշտպանական բարեփո¬խում¬ները եւ պաշտպանության ոլորտի օրենսդրության վերանայումը կիրականացվեն զինված ուժերը՝ որպես Հայաստանի տնտեսության, կրթության ու գիտության զարգացումը խթանող գործոնի դիտարկման տրամաբանության շրջանակներում։
Նիստի մասնակիցների խնդրանքով հայկական կողմը ներկայացրեց նաեւ Արցախի եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի միջեւ շփման գծում տիրող իրավիճակը, ապրիլի սկզբին Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետեւանքները ու դրանց հաղթահարման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը:
ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների պատվիրակությունների ներկայացուցիչներն իրենց ելույթներում բարձր գնահատեցին Հայաստանի համագործակցությունը Դաշինքի հետ բոլոր բնագավառներում: Բանախոսներն իրենց աջակցությունը հայտնեցին ԼՂ հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերին՝ կարեւորելով խնդրի կարգավորումը բանակցությունների հիմքում ընկած երեք՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ինքնորոշման իրավունքի եւ տարածքային ամբողջականության սկզբունքների հիման վրա:
Աշոտ Հովակիմյանը եւ Դավիթ Տոնոյանը պատասխանեցին նաեւ ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների պատվիրակությունների ներկայացուցիչների բազմաթիվ հարցերի:
Նիստից հետո հայկական պատվիրակությանն ընդունեց ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոզ Գոտեմոլլերը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին ՀՀ-ՆԱՏՕ քաղաքական երկխոսության հետագա զարգացմանն առնչվող հարցեր։
Կողմերն անդրադարձան նաեւ տարածաշրջանային խնդիրների: Մասնավորապես, հայկական կողմը ՆԱՏՕ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյայի ուշադրությունը հրավիրեց Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Արցախի հետ շփման գծի երկայնքով լարվածության աճի վրա՝ Ադրբեջանի կողմից լայնածավալ զորավարժությունների անցկացման նախօրեին։
Այնուհետեւ, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանը եւ ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը հանդիպեցին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ քաղաքական հարցերով եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով օգնական, դեսպան Ալեխանդրո Ալվարգոնսալեսի հետ: Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին Հայաստան-ՆԱՏՕ ԱԳԳԾ շրջանակներում ընթացող երկխոսությանն ուղղված քայլերը: Ալեխանդրո Ալվարգոնսալեսն աջակցություն հայտնեց նոր ԱԳԳԾ-ով համագործակցության առավել խորացման միջոցառումների իրականացմանը։

The session in the format of NATO Partnerships and Cooperative Security Committee + Armenia was held at NATO Headquarters on Friday. The session was chaired by James Appathurai, the NATO Secretary General's Special Representative for the Caucasus and Central Asia. The Armenian delegation was headed by Deputy Foreign Minister Ashot Hovakimyan and First Deputy Defense Minister Davit Tonoyan.
During the session, the Armenia-NATO Individual Partnership Action Plan (IPAP) Assessment Report for 2015-2016 was discussed.
In his speech, Deputy Minister Hovakimyan touched upon the Armenia-NATO political dialogue and partnership cooperation in various fields. He also reaffirmed Armenia’s commitment to continue participating in peacekeeping operations in Kosovo and Resolute Support Mission in Afghanistan during 2017.
For his part, Deputy Defense Minister Davit Tonoyan presented the political and economic reforms in Armenia, preparatory process prior to the parliamentary elections in 2017, as well as the efforts exerted towards creating relevant conditions for advancing the peaceful settlement of the Karabakh conflict.
He also touched on the main results of reviewing the defense strategy this year, attaching importance to the further development of joint programs and formats in the area of military cooperation, defense education and reforms.
The initiatives aimed at enhancing integrity in the armed forces, fighting corruption and strengthening human rights, as well as expanding civil and public control over the armed forces were mentioned as priorities of defense policy in the coming years.
The Armed Forces will carry out reforms in the defense area and review the legislation in the framework of the logic of considering the factor fostering development of economy, education and science in Armenia.
Upon the request of the participants of the session, the Armenian side also presented the situation on the line of contact between the armed forces of Nagorno-Karabakh and Azerbaijan, consequences of the aggression launched by Azerbaijan along the contact line with Artsakh in April and the steps taken to overcome them.
In their speeches, the representatives of NATO member states’ delegations highly appreciated Armenia's cooperation with the Alliance in all fields, expressing their support to the efforts exerted by the OSCE Minsk Group Co-Chairs towards the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. Ashot Hovakimyan and Davit Tonoyan also responded to numerous questions of the delegates of the NATO member states.
After the session, the Armenian delegation was received by Deputy Secretary General of NATO Rose Gottemoeller. During the meeting the sides discussed issues related to the further development of Armenia-NATO political dialogue and regional issues. Specifically, the Armenian side drew the NATO official’s attention to the escalation of tension along the contact line with Artsakh prior to the large-scale military exercises held by Azerbaijan.
Afterwards, Ashot Hovakimyan and Davit Tonoyan met with NATO Assistant Secretary General for Political Affairs and Security, Alejandro Alvargonzález. During the meeting the sides discussed steps towards the dialogue held within the framework of Armenia-NATO Individual Partnership Action Plan.