Բրիտանական Company Pictures հեռուստաընկերությունը մտադիր է Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայության նախկին աշխատակից Ալեքսանդր Լիտվինենկոյի գործի մասին 3-սերիանոց ֆիլմ նկարահանել: Այս մասին հայտնում է The Guardian-ը:
Ֆիլմը կնկարահանվի Մոսկվայում պարբերականի նախկին թղթակից Լյուկ Հադինգի «Շատ թանկարժեք թույն» գրքի հիման վրա: «Գիրքն իրավամբ հրաշալի գեղարվեստական ստեղծագործություն է, որը մոտ է իրական կյանքին եւ ընթերցվում է ինչպես Ջեյմս Բոնդի մասին պատմությունը»,- պարբերականը մեջբերել է Company Pictures-ի ղեկավար Ջուդի Կունիհանի խոսքը: Նա հավելել է, որ գրքում «միախառնված են համաշխարհային ուժերի տեղաբաշխումը, բրիտանացի դետեկտիվների համառ աշխատանքը, նաեւ ժողովրդավարության, խոսքի ազատության եւ իրավունքի գերակայության կարեւորությունը»:
Ռուսաստանի հատուկ ծառայությունների նախկին աշխատակից Ալեքսանդր Լիտվինենկոն, որը Մեծ Բրիտանիա էր փախել, 2006 թվականին բրիտանական քաղաքացիություն ստանալուց կարճ ժամանակ անց մահացել է: Լիտվինենկոյի ինքնազգացողությունը վատացել է Անդրեյ Լուգովի եւ Դմիտրի Կովտունի հետ հանդիպելուց եւ միասին թեյախմությունից հետո: Նրա մահից հետո փորձաքննությամբ պարզվել է, որ Լիտվինենկոյի օրգանիզմում ռադիոակտիվ պոլոնիում-210-ի զգալի քանակ է պարունակվել:

Британская телекомпания Company Pictures намерена создать трехсерийный фильм о деле экс-сотрудника ФСБ России Александра Литвиненко. Об этом пишет издание The Guardian.
Фильм будет снят по книге бывшего корреспондента издания в Москве Люка Хардинга «Очень дорогой яд». «Книга является по-настоящему замечательным художественным произведением, которое приближено к реальной жизни и читается как история о Джеймсе Бонде», — приводит издание слова главы Company Pictures Джуди Кунихан. Она добавила, что в книге «перемешаны расстановка мировых сил, упорная работа британских детективов, а также важность демократии, свободы слова и верховенства права», передает РИА Новости.
Бывший сотрудник российских спецслужб Александр Литвиненко, бежавший в Великобританию, умер в 2006 году вскоре после получения британского гражданства. Самочувствие Литвиненко стало ухудшаться после встречи с Андреем Луговым и Дмитрием Ковтуном и совместного чаепития. После его смерти экспертиза выявила в организме Литвиненко значительное количество радиоактивного полония-210.