ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Աթենք իր առաջիկա այցի ընթացքում Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասից կպահանջի նավահանգիստները փակել Ռուսաստանի ռազմածովային նավատորմի նավերի համար: Այս մասին հայտնում է Militaire.gr-ը:
Օբամային խորհուրդ են տվել Հունաստանին ուղղակիորեն ասել, որ ռուսական նավատորմին աջակցությունը «ամենեւին չի համապատասխանում» ՆԱՏՕ-ի անդամին, քանի դեռ Ղրիմը Ռուսաստանի մասն է մնում, իսկ Մոսկվան շարունակում է աջակցել Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադին:
Ենթադրվում է, որ հույները պետք է հետեւեն Իսպանիայի օրինակին եւ չեղարկեն ռուսական նավատորմի հետագա ուղեւորությունները հունական նավահանգիստներ, փոխանցում է Gazeta-ն:
Նշվում է, որ ԱՄՆ գործող նախագահը Հունաստանին նաեւ կոչ կանի դեկտեմբերին քվեարկել հակառուսական պատժամիջոցների երկարաձգման օգտին եւ կաջակցի Հարավսլավիայի նախկին հանրապետություն Մակեդոնիայի ՆԱՏՕ-ին անդամկցելու վրա դրված վետոյի չեղարկմանը, ինչին Աթենքը դեմ է:

Президент США Барак Обама в ходе своего ближайшего визита в Афины потребует от премьер-министра Греции Алексиса Ципраса закрыть порты для кораблей ВМФ России. Об этом сообщает Militaire.gr.
Обаме посоветовали прямо сказать Греции, что поддержка российского флота «совершенно неуместна» для члена НАТО, пока Крым остается частью России, а Москва продолжает поддерживать режим президента Сирии Башшара Асада.
Предполагается, что грекам следует последовать примеру Испании и отменить будущие поездки российского флота в греческие порты , передает Gazeta.
Отмечается, что действующий президент США также призовет Грецию проголосовать в декабре за продление антироссийских санкций и поддержать отмену вето на вступление бывшей югославской республики Македония в НАТО, чего так не хотят Афины.