Ուկրաինան եւ Հայաստանը վաղեմի ավանդաբար բարեկամական հարաբերություններ ունեն, որն ակտիվ փոխգործակցության հիմք է՝ առանց երրորդ երկրների մասնակցության: Այս մասին հայտարարել է ուկրաինաբնակ քաղաքական մեկնաբան Մարատ Հակոբյանը՝ մեկնաբանելով օրերս կայացած Հայաստանի եւ Ուկրաինայի նախագահների եւ ԱԳ նախարարների շփումները:
Անդրադառնալով երկու երկրների կողմից ինտեգրացիոն նախագծերի տարբեր ընտրությանը՝ փորձագետը նշեց, որ տարբեր ուղղվածության հարթակներին մասնակցությունը երկրների միջեւ սերտ համագործակցությունը չի բացառում: Դրանում մենք համոզվում ենք նաեւ հայ-վրացական հարաբերությունների օրինակով:
Փորձագետի կարծիքով՝ երկու երկրների համագործակցության համար բավարար հարթակներ կան՝ ՄԱԿ, ԵԽ, ՆԱՏՕ-ի ԽՎ, ԵՄ-ի Արեւելյան գործընկերություն եւ այլն:
Նոյեմբերի 11-ին Հայաստանի եւ Ուկրաինայի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի եւ Պյոտր Պորոշենկոյի միջեւ հեռախոսային զրույց է կայացել, իսկ մեկ օր հետո հեռախոսային զրույց են ունեցել երկու երկրների ԱԳ նախարարները;

У Украины и Армении давние традиционно дружеские отношения, которые являются фундаментом для активного взаимодействия без оглядки на третьи страны. Об этом «Фразе» заявил украинский политический обозреватель Марат Акопян, комментируя состоявшиеся на днях контакты Президентов и глав МИД Армении и Украины.
Обращаясь к теме разного выбора странами интеграционных проектов, эксперт отметил, что участие в разновекторных платформах не исключает тесного сотрудничества между странами. В этом мы также убеждаемся на примере армяно-грузинских отношений, сообщает .
По мнению эксперта, для сотрудничества двух стран, существует достаточно платформ — ООН, СЕ, ПА НАТО, Восточное партнерство ЕС и другие.
Как известно, 11 ноября состоялся телефонный разговор между президентами Армении и Украины Сержем Саргсяном и Петром Порошенко. Уже через день, телефонную беседу провели Главы МИД двух стран.