Հայաստանը ինչ-որ պահի պետք է ճանաչի  Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը, սակայն այդ պահն այսօր չէ: Հոկտեմբերի 26-ին լրագրողների հետ հանդիպան ժամանակ ասաց քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը:
«Մի պահ գալու  է, երբ  մենք սկսելու ենք Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման գործընթացը ողջ աշխարհով մեկ, քանի որ այն մեզ համար շատ կարեւոր է»,-ասաց քաղաքագետը: Բոզոյանի խոսքով, Հայաստանը պետք է ճանաչի Արցախի անկախությունն այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանը ռազմական գործողություններ սկսի ԼՂՀ-ի դեմ: Կամ էլ այն դեպքում, երբ Հայաստանն այնքան հզորանա, որ ուժեղի դիրքից կարողանա իր կամքը թելադրել Ադրբեջանին:
Քաղաքագետի համոզմամբ. Հայաստանը ռազմավարական սխալ է արել, երբ 1994 թվականին չի ճանաչեղ ԼՂՀ անկախությունը, իսկ ներկայումս նման քայլի դիմելն ադեկվատ չի լինի:
Անդրադառնալով հոկտեմբերի 27-ին Աստրախանում կայանալիք հերթական` Սարգսյան-Մեդվեդեւ-Ալիեւ հանդիպմանը, Բոզոյանը նշեց, որ լուրջ սպասելիքներ չունի այդ հանդիպումից եւ չի կարծում, որ Աստրախանի եւ Աստանայի հանդիպումները բեկում կմցնեն ստեղծված իրավիճակում:

Armenia should recognize NKR independence at some point. However, we are not at that point yet, political scientist Yervand Bozoyan told the reporters on October 26.
Armenia will launch the international recognition process of Nagorno-Karabakh, as it is of great significance for us, the expert said.
According to Bozoyan, Armenia should recognize Karabakh if Azerbaijan resumes hostilities.
“Armenia committed a strategic error when it failed to recognize Nagorno-Karabakh in 1994. At the moment such a step will be inadequate by Armenia.” Bozoyan said.
Referring to Sargsyan-Aliyev-Medvedev meeting in Astrakhan on October 27.,Bozoyan stressed he had no great expectations about the trilateral meeting. According to him, no breakthrough will be registered in Karabakh peace process at Astrakhan meeting.