2021 թվականին Հայաստանը պետք է 75 տոկոսով իրեն ապահովի կարեւորագույն մթերքներով։ Այս մասին ասված է 2017-2021թթ. պարենամթերքի անվտանգության եւ դրանից բխող միջոցառումների ծրագրի հայեցակարգում։ Գյուղատնտեսության նախարարության կազմած հայեցակարգն ընդունվել է դեկտեմբերի 1-ին Կառավարության նիստում։
Նախարարության կարծիքով 2017–ին այդ անվտանգության ապահովման մակարդակը կկազմի 61-63 տոկոս։ Առաջիկա 5 տարում պլանավորվում է ցանքատարածությունները 10 հազար հեկտարով մեծացնել՝ հասցնելով 22 հազարի։ Խոշոր եղջերավոր անասունների գլխաքանակը պլանավորվում է  մեծացնել՝ 720-725 հազարից հասցնելով 760-765 հազար գլխի, իսկ մանր եղջերավորներինը՝ 820-840 հազարից մինչեւ 1 մլն 70-90 հազարի։

В 2021 году Армения должна обеспечивать себя важнейшими продуктами на 75%. Об этом говорится в концепции обеспечения продовольственной безопасности и программе исходящих из неё мероприятий на 2017 – 21 гг. Концепция, составленная Министерством сельского хозяйства, принята на заседании Правительства Армении 1 декабря.
По мнению Минсельхоза, в 2017 году уровень этой обеспеченности  составит 61 – 63%. В предстоящие 5 лет планируется увеличить посевные площади на 10 тыс. га, до 220 тыс. Поголовье крупного рогатого скота планируется увеличить с 720 – 725 до 760 – 765 тыс. голов, мелкого – с 820 – 840 тыс. до 1 млн. 70 – 90 тыс.