Աստրախանում Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների  հանդիպման կայացումը խոսում է այն մասին, որ պաշտոնական Բաքվի հոխորտանքները փուչիկ էին եւ  ի չիք դարձան Ղարաբաղյան խնդրի լուծման մասին ռազմատենչ հայտարարությունները: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Հայաստանի հանրապետական կուսակցության խոսնակ, պատգամավոր Էդվարդ Շարմազանովը, անդրադառնալով հոկտեմբերի 27-ին  կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքներին:
«Հանդիպումից հետո Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը հստակ նշեց, որ հնարավոր է դեկտեմբերին Աստանայում ԵԱՀԿ  գագաթաժողովի շրջանակներում կողմերը կարողանան հիմնական սկզբունքների շուրջ ընդհանուր հայտարարի գալ: Դա խոսում է նրա մասին, որ ի չիք են դառնում Բաքվի այն բոլոր հայտարարությունները, որ խնդիրը կարող է լուծվել ռազմական ճանապարհով: ՌԴ նախագահը եւս մեկ անգամ վերահաստատեց, որ խնդիրը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում և դա ճնշում էր Բաքվի վրա»,- նշեց Շարմազանովը:
Ըստ նրա, եթե նախկինում Բաքուն մշտապես խոսում էր մեկ սկզբունքի` տարածքային ամբողջականության մասին, ապա հիմա խոսվում է տարածքային ամբողջականության, ազգերի ինքնորոշման, ինչպես նաեւ ուժի չկիրառման սկզբունքների մասին:
«Ամենակարեւորը` բոլորը շատ լավ գիտակցում են, որ եթե մենք ուզում ենք հասնել առաջընթացի հիմնական սկզբունքների հարցում, ապա` այստեղ առաջին հերթին անելիք ունի պաշտոնական Բաքուն, քանի որ մշտապես պաշտոնական Բաքուն է ապակառուցողական մոտեցում ցուցաբերում: Կարծում եմ, որ Աստրախանում նախագահ Մեդվեդեւը դիվանագիտական բառապաշարով շատ հստակ հասկացրեց պաշոտանական Բաքվին, որ ռազմական ուղին այլընտրանք չէ եւ ռազմական լուծում լինել չի կարող: Խնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ, քաղաքական ճանապարհով` միջազգային իրավունքի հիման վրա ինչի մասին մշտապես խոսում էր նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու հայկական կողմը: Համամիտ եմ Մեդվեդեւի այն հայտարարության հետ, որ հանդիպումն օգտակար էր, քանի որ  ցանկացած բանակցությունն ավելի  լավ է, քան չբանակցելը: Այդ առումով կարծում եմ հանդիպումը շատ օգտակար է, թեեւ անելիքները դեռ շատ են: Պետք է տեսնել, թե ինչպես կարձագանքի պաշտոնական Բաքուն»:
Հարցին, թե հնարավո՞ր է համարում, որ ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գոտում այս գիշեր ադրբեջանական կողմից լինեն կրակոցներ, Շարմազանովն ասաց.  «Հուսով եմ` Բաքուն չի կատարի այն սխալը, որը թույլ տվեց  նախագահների  Սանկտ- Պետերբուրգում կայացած հանդիպումից հետո, երբ այդ գիշեր ադրբեջանցիները դիվերսիա իրականացրեցին: Կարծում եմ Ադրբեջանը շատ լավ դաս է քաղել եւ հասկանում է, որ  դիվերսիա իրականացնելու  դեպքում  շատ հստակ հակահարված կարող են ստանալ Ղարաբաղի զինված ուժերի կողմից: Պաշտոնական Բաքուն նաեւ գիտակցում է, որ դիվերսիոն գործողություններն ու ապակառուցողական մետեցումները  չեն ողջունվում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների եւ առաջին հերթին Ռուսաստանի կողմից»:

“The Armenian-Azerbaijani-Russian presidential meeting in Astrakhan has shown official Baku’s conceit is nothing but a soap bubble. Its militant statements on the Nagorno-Karabakh conflict have vanished into the air as well,” Eduard Sharmazanov, Spokesman of the Republican Party of Armenia (RPA), told NEWS.am.
“Following the meeting, Russian President Dmitry Medvedev made it clear that the side might find common ground on the basic principles during the OSCE conference in Astana. This nullifies all the statements on a military settlement of the conflict by official Baku. The Russian President repeatedly stressed the problem has no military solution, which was kind of pressure on Baku,” Sharmazanov said.
Official Baku used to mention only one principle, whereas now the international principle of territorial integrity, peoples’ self-determination and nonuse of force is in question.
“The most important thing is that everyone is well aware that progress in the work at the basic principles depends on how much official Baku will do, as it is Baku that is showing a non-constructive approach. I think in Astrakhan, President Medvedev, using diplomatic terms, explained to official Baku that a military settlement was not an alternative – it is out of the question. The issue must be settled in a peaceful way, under international law, which has repeatedly been stressed by President Serzh Sargsyan and by the Armenian side.  I agree with the President Medvedev’s statement that it has been a beneficial meeting, as any talks are better than no talks. On the other hand, much has yet to be done. Let us wait for official Baku’s response,” Sharmazanov said.
As to the possibility of acts of sabotage by Azerbaijan, Sharmazanov hopes Azerbaijan has drawn lessons from the previous incidents and come to realize it will meet with retaliation by the Nagorno-Karabakh armed forces. Official Baku is also well aware that the OSCE Minsk Group co-chairing countries, first of all Russia, strongly object to acts of sabotage.