Ադրբեջանական քաղաքականության նպատակը լրատվական գործակալությունների օրակարգում ոչ միայն ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հարցի, այլեւ հրադադարի ռեժիմի խախտումների մասին լրահոսի ապահովումն է: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արա Նռանյանը` մեկնաբանելով Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման արձանագրվող բազմաթիվ դեպքերը:
«Ադրբեջանին անհրաժեշտ է լրահոս ապահովել տարածաշրջանից ստացվող ռազմական բնույթի տեղեկատվությամբ, որի նպատակը ղարաբաղյան հարցի խաղաղ կարգավորմանը խոչընդոտելը, հնարավոր դիվերսիաների համար հող նախապատրաստելը, ինչպես նաեւ հետագայում իր ստանձնած պարտավորություններից հրաժարվելու համար հնարավորության ստեղծումն է»,- նշել է Նռանյանը:
Պատգամավորի կարծիքով, ակնհայտ է, որ ադրբեջանցիներն այդ շարունակական ուղենիշն ընտրել են կոնկրետ նպատակով` խոչընդոտել խնդրի խաղաղ կարգավորմանը եւ միջազգային հանրության հետ կարծիք ձեւավորել, թե խոսքը գնում է ոչ թե ԼՂՀ-ի կարգավիճակը չճանաչելու, այլ տարածաշրջանում ռազմական հակամարտության մասին. «Նրանք ուզում են հարցը տեղափոխել ռազմական եւ էթնիկ հակամարտության հարթություն, նաեւ նվազեցնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների քաղաքականության դերը Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման համատեքստում: Ես կարծում եմ, որ Մինսկի խմբի համանախագահները դա հիանալի գիտակցում են»:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էր NEWS.am-ը, ադրբեջանական կողմը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում վերջին շրջանում մշտապես խախտում է հրադադարի ռեժիմը: Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 27-ին, Աստրախանում Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը, որի շրջանակներում Երեւանն ու Բաքուն պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին ռազմագերիների եւ զոհվածների մարմինների փոխանակման շուրջ:

Azerbaijan’s policy aims at constantly keeping not only peaceful settlement of the Karabakh conflict, but also ceasefire violations on the agenda of news agencies, Ara Nranyan, MP from Armenian Revolutionary Federation Dashnaktsutyun (ARFD) told NEWS.am, commenting on frequent ceasefire violations by the Azerbaijani side in the line of contact.
“Azerbaijan needs to provide latest military news from the region, aimed at hindering the Karabakh peace process, to pave the way for further provocations, as well as for non-fulfillment of its commitments in the future,” Nranyan said.
According to him, Azerbaijanis follows the line to impede the peace process and mislead the international community the point is a regional military conflict, not the recognition of Nagorno-Karabakh’s status. Azerbaijan wishes to create prerequisites for a military and ethnic conflict, as well as to reduce the role of OSCE Minsk Group Co-Chars’ activities on Karabakh conflict. I consider the mediators are well aware of the fact,” Nranyan said.
As NEWS.am reported previously, on October 27, Armenian, Azerbaijan and Russian Presidents met in Astrakhan on Dmitry Medvedev’s initiative. The parties discussed current situation, prospects for Nagorno-Karabakh conflict resolution and made a joint statement.