Ադրբեջանական քաղաքականության նպատակը լրատվական գործակալությունների օրակարգում ոչ միայն ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հարցի, այլեւ հրադադարի ռեժիմի խախտումների մասին լրահոսի ապահովումն է: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արա Նռանյանը` մեկնաբանելով Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման արձանագրվող բազմաթիվ դեպքերը:
«Ադրբեջանին անհրաժեշտ է լրահոս ապահովել տարածաշրջանից ստացվող ռազմական բնույթի տեղեկատվությամբ, որի նպատակը ղարաբաղյան հարցի խաղաղ կարգավորմանը խոչընդոտելը, հնարավոր դիվերսիաների համար հող նախապատրաստելը, ինչպես նաեւ հետագայում իր ստանձնած պարտավորություններից հրաժարվելու համար հնարավորության ստեղծումն է»,- նշել է Նռանյանը:
Պատգամավորի կարծիքով, ակնհայտ է, որ ադրբեջանցիներն այդ շարունակական ուղենիշն ընտրել են կոնկրետ նպատակով` խոչընդոտել խնդրի խաղաղ կարգավորմանը եւ միջազգային հանրության հետ կարծիք ձեւավորել, թե խոսքը գնում է ոչ թե ԼՂՀ-ի կարգավիճակը չճանաչելու, այլ տարածաշրջանում ռազմական հակամարտության մասին. «Նրանք ուզում են հարցը տեղափոխել ռազմական եւ էթնիկ հակամարտության հարթություն, նաեւ նվազեցնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների քաղաքականության դերը Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման համատեքստում: Ես կարծում եմ, որ Մինսկի խմբի համանախագահները դա հիանալի գիտակցում են»:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էր NEWS.am-ը, ադրբեջանական կողմը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում վերջին շրջանում մշտապես խախտում է հրադադարի ռեժիմը: Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 27-ին, Աստրախանում Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահների եռակողմ հանդիպումը, որի շրջանակներում Երեւանն ու Բաքուն պայմանավորվածություն ձեռք բերեցին ռազմագերիների եւ զոհվածների մարմինների փոխանակման շուրջ:

Цель азербайджанской политики  постоянно держать на повестке информационных агентств информацию не только о процессе мирного урегулирования карабахского вопроса, но и о нарушениях режима прекращения огня. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил депутат от АРФ Дашнакцутюн Ара Нранян, комментируя зафиксированные многочисленные  случаи нарушения режима прекращения огня с азербайджанской стороны.
«Азербайджану необходимо постоянно обеспечивать новостные ленты военной информацией из региона, тем самым преследуя цель препятствовать мирному урегулированию карабахского вопроса, подготовить почву для возможных диверсий, а также создать возможность для отказа от своих обязательств в дальнейшем»,- отметил Нранян.
По мнению депутата, очевидно, что азербайджанцы  взяли этот продолжительный курс с конкретной целью - препятствовать мирному урегулированию вопроса, и создать у международного сообщества мнение, что речь идет не признании статуса НКР, а о военном конфликте в регионе: «Они хотят перенести вопрос на плоскость военного и этнического конфликта, а также занизить политику сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию Карабахского вопроса. Я считаю, что сопредседатели Минской группы прекрасно осознают это».
Как ранее сообщало Новости Армении - NEWS.am, азербайджанская сторона в последнее время постоянно нарушает режим перемирия в зоне карабахского конфликта.
Отметим, что 27 октября в Астрахани состоялась встреча президентов Армении, Азербайджана и России по инициативе президента России Дмитрия Медведева. Ереван и Баку договорились об обмене военнопленными и телами погибших.