Հայաստանում ձերբակալված, Իսպանիայի թագավորության քաղաքացի, իտալական կազմակերպված հանցավոր խմբի անդամ Խոսե Սանչեսը կալանավորված է, նրա հանդեպ գործ է հարուցվել ՀՀ «Քրեական օրենագրքի» 266 հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, ինչը ենթադրում է ներգրավվածություն առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոցների շրջանառության մեջ։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին հայտեց Ոստիկանության մամուլի ծառայության աշխատակից Արմեն Մալխասյանը։
Նրա խոսքով, այս հոդվածը նախատեսում է 7-15 տարի ժամկետով  ազատազրկում՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա։
Հարցին, թե օրակարգո՞ւմ է, արդյոք, հանցագործին էքստրադիցիայի ենթարկելու հարցը, Մալխսայանը պատասխանեց. «Էքստրադիացիայի հարց չկա։ Սանչեսն այստեղ է կատարել հանցագործությունը։ Քրեական գործը հարուցվում է հանցագործության կատարման վայրում։ Հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է»:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր NEWS.am-ը, նոյեմբերի 5-ի առավոտյան Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության աշխատակիցները Մարզահամերգային համալիրի մոտից բերման էին ենթարկել Իսպանիայի թագավորության քաղաքացի, իտալական կազմակերպված հանցավոր խմբի անդամ Խոսե Սանչեսին:
Հայաստանի ոստիկանության մամուլի ծառայությունից հայտնել էին, որ Իտալիայի ոստիկանության գործընկերներից ստացված տեղեկատվության համաձայն` Սանչեսը նախորդ օրը Մոսկվայի չվերթով Իսպանիայից ժամանել էր Երեւան, որտեղ օտարերկրյա մի քաղաքացուց պետք է ձեռք բերեր թմրամիջոց եւ մաքսանենգ ճանապարհով տեղափոխեր Իսպանիա:
Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունում Խոսե Սանչեսի ճամպրուկի զննությամբ հայտնաբերվել եւ առգրավվել է մոտ մեկ կիլոգրամ սպիտակ գույնի, մետամֆիտամին տեսակի թմրամիջոցի նմանվող փոշենման զանգված, որն ուղարկվել է փորձաքննության:

Арестованный в Армении гражданин Королевства Испании, член итальянской организованной преступной группы Хосе Санчес взят под стражу, против него возбуждено дело по пункту 2 части 3 статьи 266 Уголовного кодекса Армении (оборот наркотиков в особо крупных размерах). Об этом в ходе беседы с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am сообщил сотрудник пресс-службы Полиции Армен Малхасян.
По его словам, эта статья предусматривает лишение свободы сроком 7-15 лет с возможной конфискацией имущества.
Отвечая на вопрос о том, находится ли на повестке дня вопрос об экстрадиции преступника, Малхасян сказал: «Вопроса об экстрадиции нет. Санчес совершил это преступление здесь. Уголовное дело возбуждается там, где совершено преступление. Предварительное следствие по возбужденному уголовному делу продолжается».
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, утром 5 ноября в Ереване был арестован член итальянской коза-ностры, гражданин Испании Хосе Санчес.
Санчес прибыл в Ереван накануне из Испании транзитом через Москву. В результате обыска в чемодане Санчеса сотрудники Полиции обнаружили и изъяли 1 кг порошка, напоминающего наркотическое средство метамфитамин. В настоящее время порошок отправлен на экспертизу.