Թուրքիայի նախագահ Աբդուլահ Գյուլը Եվրամիության անդամներին մեղադրել է իր երկրի՝ այդ կառույցին անդամակցելուն խոչընդոտելու մեջ:
Գյուլը հայտարարել է, որ Թուրքիայի ճանապարհին դրվում են «անարդար եւ արհեստական» պատնեշներ, սակայն հրաժարվել է բարձրաձայնել այդ մեղադրանքների մանրամասնությունները։ Թուրքիայի նախագահը խոստացել է, որ իր երկիրը ձգտելու է ԵՄ անդամության եւ պատրաստակամություն է հայտնել կատարել բոլոր պահանջները, հայտնում է 1news.az-ը:
Թուրքիայի՝ ԵՄ մուտք գործելուն դեմ են կառույցի երկու խոշոագույն անդամներ Ֆրանսիան եւ Գերմանիան, որոնք կարծում են, որ Թուրքիայի իշխանությունները պետք է ավելի ակտիվ պաշտպանեն խոսքի եւ կրոնի ազատությունները:

Президент Турции Абдулла Гюль обвинил членов Евросоюза в попытке помешать процессу вступления его страны в ЕС.
Гюль заявил, что на пути Турции ставятся «несправедливые и искусственные» преграды, но отказался разглашать подробности этих обвинений. Глава государства также пообещал, что Турция будет добиваться членства в Евросоюзе и выразил готовность выполнить все необходимые для этого требованья, передает 1news.az.
Против вступления Турции в Евросоюз выступают два крупнейших члена ЕС – Франция и Германия, которые считают, что власти Турции должны активнее защищать свободу слова и вероисповедания.