Նոյեմբերի 9-ին ավարտվել է Լոռու մարզի Հաղպատ գյուղի մանկապարտեզի վերանորոգումը` հնարավորություն ընձեռելով համայնքի 26 մանուկներին ստանալու նախադպրոցական կրթություն: Այն իրականացվել է ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից ֆինանսավորվող Փոքրածավալ ենթակառուցվածքների վերականգնման ծրագրի շրջանակներում` «Քոփերաթիվ հաուզինգ ֆաունդեյշն ինթերնեյշնլի» (CHF) եւ «Շեն» ԲՀԿ-ի  կողմից:
Միջոցառմանը մասնակցել են Լոռու մարզպետ Արամ Քոչարյանը, ԱՄՆ ՄԶԳ/Հայաստանի ծրագրերի գրասենյակի տնօրենի պաշտոնակատար Շերիլ Գրոսմանը, Ուորլդ Վիժն/ Հայաստանի գործառնությունների ղեկավար Շաղիկ Մարուքյանը, Հաղպատի գյուղապետ Սերգո Քառյանը,  ԱՄՆ ՄԶԳ /Հայաստանի առաքելության, CHF/ Հայաստանի, «Շեն» ԲՀԿ-ի ներկայացուցիչներն, ինչպես նաեւ գյուղի համայնքը:
«Ծրագիրն, որի ավարտն այսօր մենք նշում ենք, Լոռու մարզում առաջինն է գազա- եւ ջրամատակարման համակարգերի, սպորտդահլիճների, մանկապարտեզների վերանորոգման առաջնահերթ 50 այլ ծրագրերի շարքում, որոնք այս տարի  ԱՄՆ ՄԶԳ- ն իրականացնելու է  Հայաստանում իր գործընկերներ CHF-ի եւ  «Շեն»-ի հետ համատեղ:  Լոռիում մենք նաեւ վերականգնում ենք գազամատակարարման համակարգ Այրումի եւ ջրամատակարաման համակարգեր Արծնի եւ Լեռնանցք համայնքներում»,- նշել է Շերիլ Գրոսմանը:
Լոռու  մարզում որպես ամերիկյան կառավարության ներդրումների մի մաս ՀՄԸ Հայաստանը վերականգնում է Սպիտակի ինքնահոս ջրանցքը, ինչպես նաեւ երրորդ կարգի ջրանցքներ մարզի երեք այլ համայնքներում:

On November 9, the USAID-funded Small Scale Infrastructure Program, implemented by Cooperative Housing Foundation International and Shen NGO, marked the completion of renovation works at the Haghpat community kindergarten in Lori province, now allowing 26 children of the community to get proper preschool education in the village.
The ceremony was attended by the Governor of Lori Aram Kocharyan, USAID/Armenia Acting Program Officer Sheryl Grossman, World Vision Armenia Operations Manager Shagik Maroukhyan, Mayor of Haghpat Sergo Karyan, and representatives of USAID, CHF, Shen NGO and the local community, USAID reported.
“The project that we celebrate today is the first in Lori marz but just one of nearly 50 priority water and gas systems, sport halls and kindergartens across Armenia that USAID will renovate with our partners CHF and Shen this year. I am happy to share that in Lori we will also reconstruct gas supply systems in Ayroum, and provide water to the Artsni and Lernantsk communities,” said Grossman at the opening ceremony.
As part of other ongoing USG investments in Lori, MCA-Armenia is rehabilitating the Spitak gravity canal and tertiary canals in 3 communities.