Ռուսաստանը ԵՄ-ի եւ Անկարայի քաղաքական գործիչներին զսպվածության կոչ է անում, Թուրքիան ու Նիդեռլանդները միջնորդների կարիք չունեն լարվածությունը թուլացնելու հարցում: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի եւ Նիդեռլանդների միջեւ հակամարտային իրադրությանը՝ ապա, անխոս, մենք Հաագային ու Անկարային զպսվածության, երկրների միջեւ ծագած լարվածության թուլացման կոչ ենք անում»,-ասել է Պեսկովը լրագրողներին՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես են Կրեմլում գնահատում եվրոպացի քաղաքական գործիչների արձագանքը Թուրքիայի եւ Նիդեռլանդների միջեւ սկանդալին, եւ արդյոք Մոսկվան ցանկանում է հանդես գալ որպես հաշտեցնող:
Նա հաեւ հավելել է. «Մենք չենք կարծում, թե այստեղ որեւէ միջնորդի կարիք կա»:
«Այս իրադրությունից կարող են դուրս գալ միայն այդ երկու երկրները»,-ընդգծել է Պեկսովը:
Հիշեցնենք, որ Նիդեռլանդների իշխանությունները թույլ չեն տվել երկիր մուտք գործել Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարՄեւլութ Չավուշօղլուի ինքնաթիռին: Վերջինս ծրագրում էր ներկա գտնվել Ռոտերդամի հանրահավաքին, որպեսզի այդ երկրի թուրք քաղաքացիներին տեղեկացնի սահմանադրական բարեփոխումների մասին, որի վերաբերյալ հանրաքվեն Թուրքիայում կկայանա սույն թվականի ապրիլի 16-ին:

Russia urges EU politicians and Ankara to show restraint, Turkey and the Netherlands do not need intermediaries while settling relations, RIA Novosti reported quoting Kremlin spokesman Dmitry Peskov.
“With respect to the conflict situation between Turkey and the Netherlands, certainly, we call both on the Hague, and Ankara for restraint, for constructivism in the de-escalation of the tension which has arisen between two countries,” Peskov told reporters, answering about Kremlin’s attitude towards the diplomatic row between Turkey and the Netherlands.
Earlier it was reported, the Dutch authorities banned holding of a rally supporting changes in Turkey’s constitution, prevented the landing of Turkey’s foreign minister and detained of Turkey’s family affairs minister Fatma Betul Sayan Kaya close to the consulate in Rotterdam.