Հոգեմետ դեղերի նկատմամբ պահանջարկն ավելացել է՝ NEWS.am-ի հետ զրույցում հաստատեց «Արփիմեդ» ընկերության մարկետինգի ղեկավար Խաչիկ Հակոբյանը։ Ընկերությունը Հայաստանում միակն է, որ զբաղվում է հոգեմետ դեղերի արտադրությամբ։ Ըստ Հակոբյանի՝ իրենց արտադրած հոգեմետ դեղերը պետպատվերի շրջանակներում տրամադրվում են հիվանդներին։ Մեծ պահանջարկ են վայելում բենզոնալը, կարբոմազետինը։ Շնորհիվ տեղական արտադրության ընդլայնման՝ արտասահմանյան հոգեմետ դեղերի ներկրումը նվազել է։ Բացի այդ՝ «Արփիմեդը» շահել է մի քանի մրցույթներ Ղազախստանում, Բելառուսում, Ուկրաինայում։
Խ. Հակոբյանը հավաստիացրեց, որ դեղերի գների աճ առաջիկայում չի նախատեսվում, թեեւ արտասահմանից ներկրվող որոշ դեղեր շատ թանկ են։ Օրինակ՝ ներկրվող «Օլան Զեփին» դեղամիջոցն արժե մոտ 100 հազ. դրամ (մոտ 280 դոլար), այնինչ ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ այդ դեղամիջոցի ակտիվ նյութը կարել է ստանալ 10 անգամ էժան։ Սակայն որպեսզի դրա տեղական արտադրություն չկազմակերպվի՝ մտավոր սեփականության գործակալությունում դեղամիջոցը պատենտավորված է առնվազն 3 տարով։

В Армении вырос спрос на психотропные препараты. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am сообщил ответственный за маркетинг компании «Арпимед» Хачик Акопян. Это единственная в Армении компания, занимающаяся производством психотропных препаратов.
По словам Акопяна, производимые их компанией психотропные препараты в рамках госзаказа выдаются больным. Большим спросом пользуются бензонал, карбамазетин. Благодаря расширению местного производства сократился импорт зарубежных психотропных препаратов. Кроме того, «Арпимед» выиграла несколько конкурсов в Казахстане, Беларуси, Украине.
Х. Акопян заверил, что в ближайшее время не ожидается роста цен на лекарства, несмотря на то, что некоторые импортируемые из-за границы лекарства стоят очень дорого. Например, импортируемый препарат оланзапин стоит около 100 тыс. драм (около $280), тогда как исследования показали, что активное вещество этого лекарства можно получать в 10 раз дешевле. Однако, чтобы не было организовано местное производство этого лекарства, в Агентстве интеллектуальной собственности Армении этот препарат запатентован по меньшей мере на 3 года.