Միացյալ Նահանգները հորդորում է Հայաստանի կառավարությանը, կուսակցություններին ու քաղաքացիական հասարակությանը՝  աշխատել միասին՝ գոյություն ունեցող կամ նոր իրավակիրառ մեխանիզմների միջոցով փարատելու այս մտահոգությունները: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան տարածած հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում է.
«ԱՄՆ դեսպանությունը շնորհավորում է Հայաստանի ժողովրդին ապրիլի 2-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների առիթով, որին նախորդել էր  կուսակցությունների ու քաղաքական դաշինքների միջեւ ընթացող մրցակցային պայքարը մի այնպիսի միջավայրում, որտեղ լրատվամիջոցները հասանելի էին բոլոր տեսակի դիրքորոշումների համար:
Քվեարկությանը օրն ընդհանուր առմամբ հանգիստ էր ու կանոնավոր Հայաստանի ամբողջ տարածքում, եւ ընտրողները կարող էին ազատ իրացնել իրենց ձայնի իրավունքը: ԱՄՆ դեսպանությունը համամիտ է ԵԱՀԿ Մարդու իրավունքների ու ժողովրդավարական հաստատությունների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) դիտորդական առաքելության նախնական գնահատման հետ, որտեղ նշվում է, որ ընտրությունները լավ էին կազմակերպված եւ ընդհանուր առմամբ ապահովված էր հարգանքը հիմնարար ազատությունների հանդեպ՝ միաժամանակ նկատելով, որ «ընտրությունների վրա հետք են թողել ընտրակաշառքների վերաբերյալ արժանահավատ տեղեկություններն» ու ընտրողների վրա գործադրված ճնշումները:
Հայաստանի կառավարությանը, կուսակցություններին ու քաղաքացիական հասարակությանը հորդորում ենք աշխատել միասին՝ գոյություն ունեցող կամ նոր իրավակիրառ մեխանիզմների միջոցով փարատելու այս մտահոգությունները:
25 տարիների ընթացքում Միացյալ Նահանգները հետեւողականորեն աջակցել է Հայաստանին՝ ժողովրդավարական գործընթացների ու հաստատությունների զարգացման ճանապարհին: Այս ընտրություններին մենք հպարտ էինք գործակցել Հայաստանի կառավարության, ընդդիմադիր կուսակցությունների, քաղաքացիական հասարակության, ինչպես նաեւ Եվրամիության, Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի եւ ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի հետ՝ ներդնելու ընտրողների նույնականացման նոր տեխնիկական համակարգը: Այս նոր սարքավորումների միջոցով ապրիլի 2-ին տեղամասերում հնարավոր եղավ ապահովել ընտրական ընթացակարգերն առանց լուրջ միջադեպերի եւ Հայաստանի ընտրական օրենսդրությամբ սահմանված ուղենիշների համաձայն:
Միացյալ Նահանգները շարունակելու է դիտարկել եւ վերլուծել միջազգային ու տեղական դիտորդների զեկույցները, ինչպես նաեւ ընտրությունների հետ կապված բողոքների  դատական կարգով լուծումը հետընտրական շրջանում:
Այժմ, երբ ընտրության արդյունքները հայտնի են, մենք խրախուսում ենք բոլոր կողմերին՝ կառավարությանը, ընդդիմությանը եւ քաղաքացիական հասարակությանը, շարունակել իրենց ներգրավվածությունը խաղաղ բանավեճերին ու քննարկումներին:

The U. S. Embassy congratulates the people of Armenia on their April 2 parliamentary election, following a period of widespread competition among various parties and blocs in an environment that allowed all viewpoints access to the media, says a statement issued by US Embassy in Armenia.
“Election Day was generally calm and orderly across Armenia and voters were able to freely exercise their right to vote. The U.S. Embassy concurs with the preliminary conclusions of the OSCE’s Office of Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) Mission which assessed elections to have been well administered and fundamental freedoms generally respected, while noting the elections “were tainted by credible information about vote-buying” and pressure on voters.
We urge the Armenian government, political parties, and civil society to work together to address these concerns through existing or new legal and enforcement mechanisms.
For 25 years, the United States has been committed to supporting Armenia as it seeks to develop its democratic processes and institutions. During this election, we were proud to partner with the Armenian government, opposition political parties, and civil society – as well as with the European Union, Germany, the United Kingdom, and the United Nations Development Program – in implementing new voter identification technology. With the help of this new technology, procedures within polling stations on April 2 were generally administered without major incident and within guidelines set forth by Armenian electoral laws.
The United States will continue to monitor and analyze reports from international and domestic election observers, as well as the adjudication of election grievances during the post-election period.
Now that the election results are known, we encourage all parties – the government, the opposition, and civil society – to continue engaging in peaceful debate and discussion.”