Հայաստանի ոստիկանությունը հանցագործներից ԴՆԹ կվերցնի։ Այս մասին վճիռն ընդունվել է ապրիլի 6-ին, ՀՀ կառավարության նիստում։ ԴՆԹ-ով նույնականացումը կօգնի հանցագործներին կամ կասկածյալներին ավելի արագ գտնել, քան մատնահետքերով, հատկապես ժամանակի ընթացքում, երբ բազայում բավականին տվյալներ կլինեն։ Այսպիսով, ձեռնոցներն ու մատնահետքերի բացակայությունը չեն փրկի հանցագործին, նախազգուշացնում է ոստիկանությունը։
ԴՆԹ տվյալների բազան ստեղծվել է Ինտերպոլում, 2004-ին՝ Ավստրիայի աջակցությամբ։ 2015-ին Ինտերպոլի գլխավոր քարտուղարը Հայաստանին թույլ է տվել ունենալ այդ բազան:

Полиция Армении будет собирать характеристики ДНК у преступников. Постановление об этом принято на заседании Правительства Армении 6 апреля. Идентификация по ДНК поможет опознавать преступников или подозреваемых быстрее, чем по отпечаткам пальцев – особенно со временем, когда в базе наберётся достаточно данных. Таким образом, перчатки и отсутствие отпечатков не спасут преступника от сыска, предупреждает Полиция.
База данных ДНК была создана в Интерполе в 2004 году при поддержке Австрии. В 2015 году генеральный секретариат Интерпола разрешил Армении задействовать эту базу и у себя.