Բրիտանական կառավարությունը մտադիր է դրամական փոխհատուցում վճարել Գուանտանամոյի բանտի նանտարկյալներից մի քանիսին: Նրանցից մեկը կարող է ստանալ ավելի քան 1 մլն ֆունտ գումար:
Իշխանություններին հաջողվել է դատական գործընթացից դուրս պայմանավորվել 12 բանտարկյալների հետ, որոնք դատական գործընթաց էին սկսել արդարադատության գերագույն դատարանում, գրում է BBC-ն:
Նրանց շարքում կան ինչպես Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիներ, այնպես էլ արտասահմանցիներ: Այդ մարդկանց խոսքով, բրիտանական իշխանություններն իմացել են, որ իրենց ոչ օրինական կարգով դուրս են բերում երկրից եւ տեղափոխում Գուանտանամոյի բանտ, սակայն ոչինչ չեն ձեռնարկել դա խոչընդոտելու համար:
Նրանք նաեւ պնդում են, որ բրիտանական հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչները մասնակից են եղել բանտում իրենց խոշտանգումներին ու նվաստացումներին:

Британское правительство намерено выплатить денежные компенсации нескольким бывшим заключенным тюрьмы Гуантанамо. Один из них, в результате может получить более 1 млн. фунтов.
Предположительно, властям удалось договориться о внесудебном урегулировании с 12 бывшими заключенными Гуантанамо, инициировавшими судебные разбирательства в Высоком суде справедливости, пишет ВВС.
Среди них как британские граждане, так и иностранцы, ходатайствующие о предоставлении убежища в стране.
По словам этих людей, британские власти знали о том, что их нелегально вывозят из страны в тюрьму Гуантанамо, однако не сделали ничего, чтобы этому воспрепятствовать.
Бывшие заключенные также утверждали, что представители британских спецслужб были причастны к пыткам и издевательствам, которым их подвергали в тюрьме.