Թուրքիայի իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» (AKP) կուսակցության ղեկավար  խորհրդի նիստում միաձայն որոշում է կայացրել նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին դարձնել կուսակցության անդամ։
Թուրքական Cumhuriyet–ի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայում սահմանադրական փոփոխություններից հետո իշխող կուսակցությունը մայիսի 2–ին ղեկավար խորհդի նիստ էր հրավիրել, որի ժամանակ էլ առաջարկվել է նախագահ Էրդողանին կրկին դարձնել կուսակցության անդամ։
Նիստում միաձայն կայացրած որոշումից հետո Էրդողանն իր խոսքում նշել է, թե երջանիկ է, որ սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում ինքը կարողացել է հետ վերադառնալ իր կուսակցությունը։
Նշվում է, որ մայիսի 21–ին էլ տեղի է ունենալու AKP–ի արտահերթ համագումարը, որի ժամանակ Էրդողանի թեկնածությունը կառաջադրվի կուսակցության ղեկավարի պաշտոնում։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган вступил в правящую Партию справедливости и развития (ПСР) после 33 месяцев беспартийного статуса. Церемония прошла 2 мая в штаб-квартире ПСР.
Возвращение президенту партийной принадлежности стало возможным благодаря принятым на референдуме 16 апреля поправкам в конституцию. Конституция в прежнем виде не давала возможность избранному президенту сохранять членство в политической партии.
Ожидается, что 21 мая на внеочередном партийном съезде Эрдоган вновь станет председателем ПСР. В настоящее время партию возглавляет премьер-министр Турции Бинали Йылдырым.