Ադրբեջանի խոշորագույն Միջազգային բանկը, որը երկրում արժույթի պակասի եւ արժութային սուր ճգնաժամի հետեւանքով սնանկացման շեմին է, դադարեցրել է արտաքին պարտքի վճարումները եւ վարկատուների հետ բանակցություններ կսկսի վերակառուցման շուրջ, հայտնում է Forbes-ը:
Մայիսի 10-ին Ադրբեջանի միջազգային բանկը (ԱՄԲ) հիմնական պարտքի եւ 100 մլն դոլար վարկի տոկոսների վճարումներ չի կատարել, նշված է պետական բանկի հաղորդագրության մեջ: Արտարժույթով նրա պարտքի մի մասը կփոխարինվի Ադրբեջանի սուվերեն պարտատոմսերով, իսկ առաջարկվող վերակառուցման ծրագիրը պարտադիր կլինի, եթե վարկատուները դրան հավանություն տան, որոնց է բաժին ընկնում դրամական արտահայտությամբ պարտքի երկու երրորդը:
Բանկի 2019 թվականին մարվող պարտատոմսերի գինը 15 տոկոսով ընկել է, իսկ եկամտաբերությունն աճել է մինչեւ 14,188 տոկոս: Բանկը վճարումների դադարեցումը «ցավալի» է անվանել: «Անհրաժեշտ են հետագա շտապ միջոցառումներ Ադրբեջանի միջազգային բանկի երկարաժամկետ կենսունակության պահպանման համար»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Հարկ է նշել, որ բանկը նաեւ դուստր կազմակերպություն ունի Ռուսաստանում՝ ԱՄԲ-Մոսկվա: 2002 թվականի հունվարին այն բացվել է Ադրբեջանի իշխանությունների աջակցությամբ եւ նրան է պատկանում բանկի 100 տոկոսը: Այն մտնում է ապահովագրական ավանդների համակարգի եւ ըստ ակտիվների (24 մլրդ ռուբլի) թոփ 150 բանկերի մեջ: Ապրիլին նրա հաշվին կորպորատիվ հաճախորդների միջոցների մոտ 2,1 մլրդ ռուբլի եւ ֆիզիկական անձանց միջոցների մոտ 600 մլն ռուբլի կար:

Крупнейший банк Азербайджана - Международный банк Азербайджан (МБА), оказавшийся на грани краха в результате дефицита в стране валюты и острого валютного кризиса, прекратил выплаты по внешнему долгу и начнет переговоры с кредиторами о реструктуризации, пишет Forbes
МБА 10 мая пропустил платеж по основному долгу и процентам по кредиту на $100 млн, говорится в сообщении госбанка. Часть его долгов в иностранной валюте будет заменена на суверенные облигации Азербайджана, а предлагаемый план реструктуризации станет обязательным, если его одобрят кредиторы, на долю которых приходится две трети задолженности в денежном выражении.
Цена облигаций банка с погашением в 2019 году падала на 15%, а доходность вырастала до 14,188%. Банк назвал решение о прекращении платежей «прискорбным». «Срочно необходимы дальнейшие меры для обеспечения долгосрочной жизнеспособности МБА», — говорится в сообщении.
Стоит отметить, что банк имеет и дочерний банк в России — МБА-Москва. В январе 2002 года он был открыт при поддержке правительства Азербайджана  и ему принадлежало 100% банка. Он входит в систему страхования вкладов и топ-150 банков по активам (24 млрд рублей). На его счетах в апреле было около 2,1 млрд рублей средств корпоративных клиентов и около 600 млн рублей средств физлиц.