Չինաստանի Սիչուան նահանգի իշխանությունները հզոր երկրաշարժից հետո ավելի քան 45 հազար զբոսաշրջիկի են տարհանել վտանգավոր շրջաններից: Այս մասին գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Զբոսաշրջային գործակալությունները հայտարարել են երկրաշարժից հետո նահանգի ամենահայտնի վայրերից մեկում՝ Ցզյուչժայգոու ազգային պարկում տուրերի չեղարկման մասին:
Աղետի գոտում ավելի քան հազար շինություն է վնասվել, ճանապարհներ են փակվել, էլեկտրաէներգիան մատարարվում է խափանումներով: Որոնողա-փրկարարական աշխատանքները շարունակվում են, որոնց մասնակցում են փրկարարներ, զինծառայողներ, ոստիկաններ եւ հրշեջներ:
6.5 մագնիտուդով երկրաշարժը տեղի է ունեցել երեկ, որին շուրջ 770 հետցնցում է հետեւել: Վերջին տվյալներով՝ 19 մարդ է զոհվել, 247-ը՝ տուժել:

Власти Нгава-Тибетско-Цянского автономного округа в китайской провинции Сычуань эвакуировали более 45 тысяч туристов из опасных районов после мощного землетрясения, сообщает РИА Новости со ссылкой на Центральное телевидение КНР.
После землетрясения в одном из наиболее популярных мест провинции – национального парка Цзючжайгоу — туристические агентства по всей стране сообщают о массовой отмене туров и приостановке бронирований.
В районе бедствия повреждены более тысячи зданий, заблокированы дороги, возникают перебои c электричествjv. Продолжается поисково-спасательная операция, в которой задействованы спасатели, военнослужащие, полиция, пожарные.
Землетрясение магнитудой 6,5 произошло накануне. Позже Китайский сейсмологический центр уточнил, что магнитуда землетрясения составила 7. После этого было зафиксировано около 770 афтершоков. По последним данным, жертвами стали 19 человек, пострадали 247.