Սիրիայի զորքերն ու աշխարհազորայինները՝ ռուսական ավիացիայի աջակցությամբ, «Իսլամական պետության» գրոհայիններից ազատագրել են Էս Սուհնե քաղաքը։ «ՏԱՍՍ»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել են Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունում։
«2017 թվականի օգոստոսի 13-ին Ռուսաստանի ռազմատիեզերական ավիացիայի, Սիրիայի կառավարական զորքերի ստորաբաժանումների եւ ազգային աշխարհազորայինների համատեղ գործողությունների արդյունքում, Հոմս նահանգի արեւելքում ԻՊ-ի գրոհայիններից ամբողջությամբ ազատագրվել է Էս Սուհնե քաղաքը»,-նշել են գերատեսչությունում։
ՊՆ-ն նշել է, որ գործողությունը մի քանի փուլով է եղել։ Հինգշաբթի սիրիական բանակը վերահսկողության ներքո է վերցրել հարակից ռազմավարական կարեւորություն ունեցող բարձունքներն ու արգելափակել Էս Սուհնեն, իսկ լույս կիրակի գիշերը՝ ռուս օդաչուների աջակցությամբ, գրոհայիներին դուրս է շպրտել հյուսիսային եւ արեւմտյան շրջաններից։
Նշվում է, որ օգոստոսի 13-ին առավոտյան ժամը 7-ի դրութամբ ազատագրվել է նաեւ Էս Սուհնեի կենտրոնական ու հարավային հատվածը։
Պաշտպանության նախարարությունում ուշադրություն են հրավիրել փաստի վրա, որ այժմ բաց են Դեյր էզ Զոր քաղաքի վրա գրոհելու եւ քաղաքն ազատագրելու հնարավորությունները։

Сирийские войска и ополчение при поддержке российской авиации освободили город Эс-Сухне от террористов «Исламского государства» . Об этом сообщили в Минобороны России, передает ТАСС.
«13 августа 2017 года в результате совместных действий авиации ВКС России, подразделений правительственных войск и отрядов народного ополчения на востоке провинции Хомс полностью освобожден от боевиков ИГИЛ город Эс-Сухне», — отметили в ведомстве.
Как пояснили в Минобороны, операция проходила в несколько этапов. К четвергу сирийская армия взяла под контроль прилегающие стратегически важные высоты и заблокировала Эс-Сухне, а в ночь на воскресенье при поддержке российских летчиков выбила боевиков из северных и западных кварталов.
«К 7 часам утра 13 августа в результате упорных боев подразделения сирийских вооруженных сил освободили от террористов центральную и южную части Эс-Сухне, установив полный контроль над городом», — рассказали в министерстве. Там обратили внимание на тот факт, что теперь открыты возможности для наступления и деблокирования Дейр-эз-Зора. Глава ведомства Сергей Шойгу ранее заявил, что освобождение этого города «будет во многом» говорить о «завершении борьбы» с ИГ в Сирии.