Կոտայքի մարզի Պռոշյան գյուղում ծառի տակ օգոստոսի 12-ին հայտնաբերված նորածինն այժմ գտնվում է Երեւանի «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնում:
Կենտրոնի վերակենդանացման և ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքի վարիչ Աննա Չոբանյանը NEWS.am-ին հայտնեց, որ դեռեւս վաղ է գնահատել երեխայի առողջական վիճակը:
«Կարծես թե ծանր հղիություն է եղել, որովհետեւ առողջական խնդիրներ կան, բացի դրանից, երեխան եղել է խոտերի մեջ եւ հնարավոր է՝ ինֆեկցիայի վտանգ լինի: Ամեն դեպքում երեխան արատներ չունի»,- ասաց Աննա Չոբանյանը:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Կոտայքի մարզի Պռոշյան գյուղի Տեղերաշեն փողոցում՝ ծառի տակ, օգոստոսի 12-ին վաղ առավոտյան նորածին երեխա է հայտնաբերվել: Դեպքի հանգամանքները պարզվում են, կատարվում է հետաքննություն:

YEREVAN. – The newborn, which was found under a tree in Proshyan village of Armenia’s Kotayk Province, is now at Sourb Astvatsamayr (Holy Mother of God) Medical Center in capital city Yerevan.
Anna Chobanyan, head of the intensive care unit at this hospital, told Armenian News-NEWS.am that it is too early to assess the health of this baby.
“It seems it was a complicated pregnancy because there are health problems,” she said. “In addition, the child was in the grass, and [therefore] there may be a risk of infection. At any rate, the child has no defects.”
The said newborn was discovered under a tree along a street in Proshyan village, early in the morning on August 12.