2008թ. մարտի 1-2-ի դեպքերի վերաբերյալ մոնիտորինգային հանձնաժողովի գործունեությունը վկայում է, որ իշխանությունները շարունակում են ոտնահարել մարդու եւ քաղաքացու տարրական իրավունքները, եւ գնում են ժողովրդավարությանը հակառակ ուղղությամբ: Այդ մասին ԱԺ ամբիոնից հայտարարել է ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը՝ մեկնաբանելով Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` 2008թ. մարտի 1-2-ի դեպքերի դիտարկման եզրակացությունը:
Անդրադանալով Դավիթ Հարությունյանի ղեկավարած հանձնաժողովի պատրաստած զեկույցին՝ Մինասյանը նշել է, թե «Այսօր ունենք մի զեկույց, որին բացի սվաղված լինելուց ուրիշ գնահատական տալ չի կարելի»:
«Ինչ է արվել այս ժամանակահատվածում: Ոչինչ, բացառությամբ մի քանի տեխնիկական բնույթի հարցերի: Խնդիրներին տրվել են ձեւական պատասխաններ:
Ձեր իրականացրած մոնիտորինգն ու բարեփոխումները հակաժողովրավարական , հակասոցիալական են»,- ասել է Մինասյանը եւ հավելել. «Եթե այս կերպ եք մտադիր կատարել ԵԽԽՎ բանաձեւերը, պետք է արձանագրել, որ ձեզ հաջողվում է կատարել հակառակ գործողություններ՝ երկրում ժողովրդավարական արժեքների իրականացման ուղղությամբ: Մեծ հաշվով մեր երկրում դեռ չի հաստատվել Սահմանադրությունը հարգելու ավանդույթը, ավելին, ձեր գործողություններով դուք արհամարհում եք մայր օրենքը»:
Ըստ Մինասյանի մարտի 1-2-ի դեպքերն ուսումնասիրող խորհրդարանական հանձնաժողովի առաջարկությունների կատարման ընթացքն ապացուցում է, որ «մեր երկիրը շարունակում է ոտնահարել տարրական իրավունքները, գնում է ժողովրդավարությանը հակառակ ուղղությամբ»:
Դաշնակցական պատգամավորն առաջարկել է անկախ հանձնաժողով ստեղծել, որը կուսումնասիրեր մարտի 1-2-ից հետո երկրում ստեղծված իավիճակն ու ելքեր կառաջարկեր:

The activities of the Monitoring Commission on the March 1-2 2008 events are evidence that the authorities go on violating fundamental human rights and act against democracy, Artsvik Minasyan, an MP of the Armenian Revolutionary Federation Dashnaktsutyun (ARF-D), stated in Parliament, commenting on the report prepared by the Parliamentary Standing Committee on State and Legal Affairs.
“We have a report which cannot be described as anything but glossed over,” he said.
“What has been done during this period? Nothing but a number of technical points. The report contains mere formal answers to the questions. Your monitoring and reforms are anti-democratic and anti-social,” Minasyan said. “If you plans to implement the PACE resolution this way, it should be noted that you will succeed in doing the opposite – acting against democratic values. By and large, respecting the Constitution has not become a tradition in our country. Moreover, your actions show your disrespect for the fundamental law,” he said.
The implementation of the parliamentary commission’s proposals proves that “our country goes on violating elementary human rights and follows the way opposite democracy.”
Minasyan proposed forming an independent commission to study the situation after March 1-2 and offer the way out.