Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ այսօր կառավարությունում տեղի է ունեցել Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի նիստ՝ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Նիստի ընթացքում անկախ փորձագիտական հանձնախմբի փորձագետները ներկայացրել են Ոստիկանության կողմից քաղաքացիներին ծառայությունների մատուցման, առողջապահության, կրթության և պետական եկամուտների հավաքագրման ոլորտներում հայտնաբերված կոռուպցիոն ռիսկերի և դրանց նվազեցմանն ուղղված գործողությունների ծրագրերը: Դրանց շուրջ ծավալվել է լայն քննարկում, ներկայացվել են մի շարք առաջարկություններ և դիտարկումներ:
Վարչապետ Կարապետյանը կարևորել է նշված ոլորտներում կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանն ուղղված հետևողական քայլերի իրականացումը և այդ ուղղությամբ համապատասխան հանձնարարականներ տվել: Մասնավորապես, Կարեն Կարապետյանը ՀՀ կրթության և գիտության, Առողջապահության նախարարներին, ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահին և Ոստիկանության պետին հանձնարարել է մինչև սեպտեմբերի 20-ը քննարկել ներկայացված բոլոր դիտողությունները, անհրաժեշտության դեպքում լրամշակել նախագծերը՝ համագործակցելով փորձագետների հետ և լրամշակված տարբերակը ներկայացնել կառավարության աշխատակազմ: Բացի այդ, ծրագրի միջոցառումների իրականացման նպատակով վարչապետը հանձնարարել է ֆինանսական միջոցներ նախատեսել բյուջեով նախատեսվող գումարների շրջանակներում և անհրաժեշտության դեպքում քննարկման առարկա դարձնել բյուջեի քննարկման ժամանակ: Կարեն Կարապետյանը կառավարության աշխատակազմի ղեկավարին հանձնարարել է նոյեմբեր ամսին, անհրաժեշտության դեպքում քննարկելով այլ շահագրգիռ մարմինների հետ, ամբողջականացնել փաստաթուղթը՝ ներկայացնելով այն կառավարության քննարկմանը:

В Правительстве Армении 26 августа состоялось заседание Совета по борьбе с коррупцией c участием представителей гражданской общественности.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Правительства Армении, в ходе заседания эксперты независимой экспертной группы представили программы, касающиеся ликвидации выявленных в сфере полиции, здравоохранения, образования, сбора госдоходов коррупционных рисков. Вокруг данной темы развернулись широкие обсуждения, был представлен ряд предложений и наблюдений.
Карапетян отметил важность осуществления последовательных шагов, направленных на сокращение коррупционных рисков в упомянутых сферах, и дал соответствующие поручения. В частности, он поручил министрам образования и науки, здравоохранения, руководителю КГД, начальнику полиции обсудить до 20 сентября все представленные замечания, при необходимости доработать проекты в сотрудничестве с экспертами, а уже доработанный проект представить в аппарат Правительства. Кроме этого, Карапетян поручил предусмотреть финансовые средства в рамках сумм, предусмотренных бюджетом, для осуществления программных мероприятий.