Իրաքյան Քուրդիստանի հանրաքվեում Հայաստանի շահագրգռվածությունն ակնհայտ է։ Այս մասին սեպտեմբերի 8-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց փորձագետ, Արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արման Նավասարդյանը։
Նրա խոսքով՝ քրդական հարցն անմիջականորեն շոշափում է նաեւ «Հայկական հարցը»։
«Եթե հիշում եք, Սեւրի պայմանագրում խոսվում էր քրդական եւ հայկական ինքնավարություններ ստեղծելու մասին։ Քրդական պետության ստեղծմանը կողմնակիցներ եւ հակառակորդներ կան։ Չնայած դրան՝ իմ կարծիքով գործընթացն այլեւս կանգնեցնել հնարավոր չէ, եւ սկզբունքորեն կանգ առնել չի կարելի․ քրդական հարցը կլուծվի ամեն դեպքում։ Ամենայն հավանականությամբ, դա տեղի կունենա Թուրքիայում համադաշնություն ստեղծելու միջոցով»,-նշեց Նավասարդյանը։
Նա հավելեց, որ իրադարձությունների նման զարգացման պարագայում պարզ կդառնա, թե ինչ օգուտներ կարող է քաղել Հայաստանը, ինչ նա կարող է կորցնել, եթե, ամեն դեպքում, Թուրքիայի տարածքում քրդական պետություն ստեղծվի։
Փորձագետը կարծում է, որ այդ հարցի շուրջ դիվանագիտական ուղղությամբ հայկական կողմը լուրջ աշխատանքներ պետք է տանի։

YEREVAN. – Armenia’s interest is apparent in the referendum on the independence of Iraqi Kurdistan.
Political scientist and former deputy foreign minister of Armenia, Ambassador Arman Navasardyan, said about the aforementioned at a press conference on Friday.
In his words, the Kurdish issue touches directly upon the Armenian Question.
“Creating Kurdish and Armenian autonomies was spoken about in the Treaty of Sèvres [in 1920],” Navasardyan stated. “There are supporters and opponents of the creation of a Kurdish state. Despite that, in my view, the process can’t be stopped anymore, and it can’t be stopped in principle; the Kurdish issue will be resolved in any case. In all likelihood, it will happen by way of creating a confederation in Turkey.”
The analyst added that in the case of such a development, it will become clear as to the benefits Armenia can gain and what it can lose if a Kurdish state were created in Turkey.
Also, Arman Navasardyan expressed a view that the Armenian side should carry out considerable diplomatic activities regarding this matter.