Իրաքյան Քուրդիստանում հանրաքվեն կարող է «երկրաշարժ» առաջացնել՝ ինչպես եղել է 1915 թվականին, երբ հայերը Ցեղասպանության ենթարկվեցին: Սեպտեմբերի 22-ին Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Թուրքիայի խորհրդարանի՝ քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունից ընտրված պատգամավոր Կարո Փայլանը:
Նրա խոսքով՝ այժմ նույն բանը տեղի է ունենում քրդերի հետ: «Այդ «երկրաշարժը» կարող է անչափ արյունոտ լինել: Եվ սադրանքների պայմաններում Հայաստանը եւս չի կարող հանգիստ լինել Լեռնային Ղարաբաղի հարցի առումով»,- նշեց Փայլանը:
Թուրքահայ պատգամավորն այնուհետեւ շարունակեց, որ քրդերը պահանջներ ունեն, եւ 100 տարի անց այդ պահանջներն անպատասխան են մնում: «100 տարի առաջ հայերը նույնպես պահանջներ ունեին, իսկ պատասխանը, ցավոք, Ցեղասպանությունը եղավ: Հիմա քրդերի պահանջները նման են 100, 110 տարի առաջվա մեր պահանջներին: Քրդերը ցանկանում են, որ Թուրքիան ժողովրդավարական լինի: Սակայն, ցավոք սրտի, Թուրքիայի իշխանությունները ազգայնական քաղաքականություն են վարում: Այս պատճառով թուրք զինվորականները հիմա Սիրիայի եւ Իրաքի սահմաններին են գտնվում: Այս շաբաթ Թուրքիայի խորհրդարանը նիստ կհրավիրի եւ կառավարությանը իրավունք կվերապահի, որպեսզի թուրք զինծառայողները կարողանան Իրաքում եւ Սիրիայում գործողություն իրականացնել»,- ասաց Կարո Փայլանը՝ հավելելով, որ Թուրքիան այլ ճանապարհ չգտավ, քան ջարդերը:
Հիշեցնենք, որ Իրաքյան Քուրդիստանի ինքնավար իշխանությունները Իրաքից անկախանալու հանրաքվեի անցկացումը նշանակել են սեպտեմբերի 25-ին՝ անտեսելով կենտրոնական իշխանությունների կարծիքը: Բաղդադում հանրաքվեն ապօրինի են համարում, որի անցկացման դեմ է քվեարկել խորհրդարանը: Այս շաբաթ ԱՄՆ, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի եւ ՄԱԿ ներկայացուցիչները Իրաքյան Քուրդիստանի ղեկավար Մասուդ Բարզանիի հետ հանդիպման ժամանակ առաջ են քաշել այլընտրանքային առաջարկ՝ կոչ անելով հանրաքվեն հետաձգել:

YEREVAN. – Referendum in Iraqi Kurdistan may provoke an earthquake as it was in 1915 when Armenians faced Genocide, member of the Turkish parliament Garo Paylan said.
“The earthquake can be very bloody, and in case of provocations Armenia will not be able to remain calm because of Karabakh,” said Paylan, member of Democratic People’s Party.
The Kurds, the MP continued, have demands, and 100 years later there is no answer to these demands.
“100 years ago, Armenians also had demands, and, unfortunately, the answer was Genocide. Now the demands of the Kurds are similar to our demands 100 years ago. Kurds want Turkey to be democratic. But, unfortunately, the Turkish state conducts a nationalistic policy. Therefore, the Turkish troops are now on the border of Syria and Iraq. And this week the Turkish parliament will convene a meeting to give government the right to allow Turkish soldiers conduct an operation in Iraq and Syria,” he added.
The authorities of the autonomous Iraqi Kurdistan will conduct an independence referendum on September 25, ignoring the opinion of the central authorities. In Baghdad, the vote is considered illegal, the parliament voted against it. Earlier this week representatives of the United States, France, Germany and the UN, at a meeting with the head of Iraqi Kurdistan, Massoud Barzani, put forward an alternative proposal, urging to postpone the referendum.