Իրաքյան Քուրդիստանում հանրաքվեն կարող է «երկրաշարժ» առաջացնել՝ ինչպես եղել է 1915 թվականին, երբ հայերը Ցեղասպանության ենթարկվեցին: Սեպտեմբերի 22-ին Երեւանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Թուրքիայի խորհրդարանի՝ քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունից ընտրված պատգամավոր Կարո Փայլանը:
Նրա խոսքով՝ այժմ նույն բանը տեղի է ունենում քրդերի հետ: «Այդ «երկրաշարժը» կարող է անչափ արյունոտ լինել: Եվ սադրանքների պայմաններում Հայաստանը եւս չի կարող հանգիստ լինել Լեռնային Ղարաբաղի հարցի առումով»,- նշեց Փայլանը:
Թուրքահայ պատգամավորն այնուհետեւ շարունակեց, որ քրդերը պահանջներ ունեն, եւ 100 տարի անց այդ պահանջներն անպատասխան են մնում: «100 տարի առաջ հայերը նույնպես պահանջներ ունեին, իսկ պատասխանը, ցավոք, Ցեղասպանությունը եղավ: Հիմա քրդերի պահանջները նման են 100, 110 տարի առաջվա մեր պահանջներին: Քրդերը ցանկանում են, որ Թուրքիան ժողովրդավարական լինի: Սակայն, ցավոք սրտի, Թուրքիայի իշխանությունները ազգայնական քաղաքականություն են վարում: Այս պատճառով թուրք զինվորականները հիմա Սիրիայի եւ Իրաքի սահմաններին են գտնվում: Այս շաբաթ Թուրքիայի խորհրդարանը նիստ կհրավիրի եւ կառավարությանը իրավունք կվերապահի, որպեսզի թուրք զինծառայողները կարողանան Իրաքում եւ Սիրիայում գործողություն իրականացնել»,- ասաց Կարո Փայլանը՝ հավելելով, որ Թուրքիան այլ ճանապարհ չգտավ, քան ջարդերը:
Հիշեցնենք, որ Իրաքյան Քուրդիստանի ինքնավար իշխանությունները Իրաքից անկախանալու հանրաքվեի անցկացումը նշանակել են սեպտեմբերի 25-ին՝ անտեսելով կենտրոնական իշխանությունների կարծիքը: Բաղդադում հանրաքվեն ապօրինի են համարում, որի անցկացման դեմ է քվեարկել խորհրդարանը: Այս շաբաթ ԱՄՆ, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի եւ ՄԱԿ ներկայացուցիչները Իրաքյան Քուրդիստանի ղեկավար Մասուդ Բարզանիի հետ հանդիպման ժամանակ առաջ են քաշել այլընտրանքային առաջարկ՝ կոչ անելով հանրաքվեն հետաձգել:

Референдум в Иракском Курдистане может вызвать «землетрясение», как было в 1915 году, когда армяне пережили Геноцид. Об этом на встрече с журналистами 22 сентября в Ереване заявил депутат парламента Турции от курдской Демократической партии народов Каро Пайлян.
Теперь, по его словам, то же самое переживают курды. «Это «землетрясение» может быть очень кровавым. И в условиях провокаций Армения тоже не может оставаться спокойной с точки зрения вопроса Карабаха», - отметил Пайлян.
У курдов, продолжил депутат, есть требования, и спустя 100 лет на эти требования нет ответа. «100 лет назад у армян также были требования, и ответом, к сожалению, был Геноцид. Сейчас требования курдов схожи с нашими требованиями 100 лет назад, 110 лет назад. Курды хотят, чтобы Турция была демократичной. Но, к сожалению, турецкое государство ведет националистическую политику. Поэтому турецкие военные сейчас находятся на границе Сирии и Ирака. И на этой неделе парламент Турции созовет заседание и даст правительству право, чтобы турецкие военнослужащие смогли провести операцию в Ираке и Сирии», - сказал Каро Пайлян. Турция, добавил он, не нашла иного пути, чем погромы.
Напомним, что власти автономного Иракского Курдистана назначили референдум об отделении от Ирака на 25 сентября, проигнорировав мнение центральных властей. В Багдаде считают голосование незаконным, против его проведения проголосовал парламент. На этой неделе представители США, Франции, Германии и ООН на встрече с главой Иракского Курдистана Масудом Барзани выдвинули альтернативное предложение, призвав перенести плебисцит.