Ամերիկյան ֆուտբոլի նախկին աստղ, դերասան Օ Ջեյ Սիմփսոնը Նեւադայում բանտում 9 տարի անցկացնելուց հետո պայմանական վաղաժամկետ ազատվել է: BBC-ն հայտնում է, որ Սիմփսոնն արդեն բանտից դուրս է եկել: Նա 5 տարի ոստիկանության հսկողության ներքո կլինի՝ պայմանական վաղաժամկետ ազատվելով պայմանավորված:
Սիմփսոնը 9 տարի է անցկացրել բանտում՝ Լաս Վեգասում հյուրանոցի համարի զինված կողոպուտի փորձի համար։ Մոտ 20 տարի առաջ Սիմփսոնին մեղադրել էին կրկնակի սպանության մեջ։ Այն ժամանակ նրան արդարացրել էին։
Սիմփսոնին մեղադրում էին նախկին կնոջն ու նրա սիրեկանին սպանելու մեջ։
Սպանությունը տեղի էր ունեցել 1994-ի հունիսի 12-ի երեկոյան Սիմփսոնների նախկին տանը։ Սպանության պահին տանն են գտնվել մանկահասակ երեխաներ։ Այդ երեկո մարզիկի նախկին կինը՝ Նիկոլը ընթրում էր ռեստորանում։ Քննության վարկածով, նա այնտեղ էր մոռացել իր ակնոցն ու նրա ծանոթ մատուցող Ռոնալդ Գոլդմանը ակնոցը տուն էր բերել։ Ենթադրվում է, որ նրանք սիրեկաններ են եղել։ Երկուսն էլ սպանվել են դանակով, որը կասկածյալը գնել էր ողբերգությունից երեք շաբաթ առաջ։ Կնոջ գլուխն ամբողջովին առանձնացված էր մարմնից, նրա դեմքը սարսափելի այլանդակված էր, իսկ տղամարդը բազմաթիվ մահացու վիրավորումներ էր ստացել՝ վզի, կրծքի ու որովայնի մասից։
1995-ի հունվարի 23-ին Լոս Անջելեսում սկսվել էր դատավարություն, որի նախօրեին Սիմփսոնը հայտնել էր , որ «500 հազար դոլար կվճարի նրան, ով քննությանը կհուշի իր նախկին կնոջ իսկական մարդասպանի հետքը»։ ՄԵղադրող կողմի կարծիքով, Սիմփսոնի դեմ չափից շատ ապացույցներ կային, բայց ատենակալները արդարացրել էին նրան՝ ընթացակարգային բազմաթիվ խախտումների ու այն տարիներին ԴՆԹ-ի անալիզների հանդեպ անվստահության պատճառով։
2007-ին Սիմփսոնը ներխուժել էր Լաս Վեգասի հյուրանոցի համարներից մեկը՝ մարզական մրցանակների կոլեկցիոների մոտ ու բռնությամբ նրանից խլել մինչ այդ իրեն պատկանող գավաթները, սպառնալով ատրճանակով։ Նրան 15 տարվա ազատազրկման էին դատապարտել, որից առնվազն 9 տարին նա պետք է բանտում անցկացներ։

Бывшая звезда американского футбола, актер О Джей Симпсон  освобожден условно-досрочно после  девяти лет пребывания в тюрьме в Неваде. Как сообщает BBC, Симпсон уже покинул тюрьму. В течении пяти лет он будет находится под контролем полиции с связи с УДО.
Симпсон отсидел 9 лет за неудачное вооруженное ограбление гостиничного номера в Лас-Вегасе. Около 20 лет назад Симпсон прославился обвинением в двойном убийстве.  Тогда его оправдали.
Симпсона обвиняли в убийстве бывшей жены и ее любовника.
Двойное убийство  было совершено поздно вечером 12 июня 1994 года в бывшем доме Симпсонов. В момент убийства в доме находились малолетние дети. В тот вечер экс-супруга спортсмена Николь ужинала в ресторане. Она, по версии следствия, забыла там свои очки и её знакомый официант Рональд Гольдман завёз очки домой Николь. Предполагается, что они были любовниками. Оба были заколоты профессиональным ножом, который подозреваемый купил за три недели до трагедии. Голова женщины полностью отделена от туловища, её лицо было сильно изуродовано, а мужчине нанесены множественные смертельные ранения в шею, грудь и живот.
23 января 1995 года в Лос-Анджелесе начался суд, накануне которого Симпсон объявил, что заплатит «500 тысяч долларов тому, кто наведёт следствие на след истинного убийцы своей бывшей жены». По мнению обвинения против Симпсона было слишком много улик, но присяжные вынесли оправдательный вердикт из-за множества процессуарных нарушений и недоверия ДНК-тестам в те годы.
В 2007 году Симпсон ворвался в номер гостиницы Лас-Вегаса к коллекционеру спортивных трофеев и силой отобрал принадлежавшие ему ранее кубки, угрожая револьвером. Он был осужден на 15 лет тюрьмы, из которых должен был провести за решеткой не менее 9 лет.