Կատարը բաց է Պարսից ծոցի հարեւանների հետ երկխոսությանը ճգնաժամի կարգավորման համար: Այս մասին հայտարարել է Կատարի էմիր, շեյխ Թամի բին Համադ ալ Թանին Ինդոնեզիայի նախագահ Ջոկո Վիդոդոյի հետ հանդիպումից հետո, փոխանցում է Reuters-ը:
Նա հայտնել է, որ այս հարցը քննարկել է Ինդոնեզիայի նախագահի հետ: «Մենք հավաստիացրեցինք, որ Կատարը պատրաստ է երկխոսությանը խնդրի լուծման համար, քանի որ հասկանում ենք, որ այս դեպքում հաղթողներ չեն լինելու: Մենք բոլորս եղբայրներ ենք, եւ բոլորս տուժում ենք այս ճգնաժամի պատճառով»,- նշել է նա:
Հիշեցնենք, որ ԱՄԷ-ն, Սաուդյան Արաբիան, Բահրեյնը եւ Եգիպտոսը խզել են Կատարի հետ դիվանագիտական եւ առեւտրային հարաբերությունները՝ նրան մեղադրելով ահաբեկչությանն աջակցելու մեջ: Դոհան բոլոր մեղադրանքները ժխտում է:

Катар открыт к диалога для решения кризиса с соседями по Персидкому заливу. Об этом заявил эмир Катара, шейх Тами бин Хамад ал-Тани после встречи с президентом Индонезии Джоко Видодо, передает Reuters.
Он сообщил, что обсуждал этот вопрос с президентом Индонезии. «Мы заверили, что Катар готов к диалогу для решения проблемы, так как мы понимаем, что в данном случае победителей не будет. Все мы братья, и все мы страдаем из-за этого кризиса», - отметил он.
Напомним, что ОАЭ, Саудовская Аравия, Бахрейн и Египет разорвали дипломатические и торговые отношения с Катаром, обвинив его в поддержке терроризма. Доха все обвинения отрицает.