Ադրբեջանի «Յենի Ազերբայջան» կուսակցության պատգամավոր Գյուլեր Ահմեդովը քննադատել է Իգդիրի համալսարանի նախաձեռնությունը, որով նախատեսվում է բացել հայոց լեզվի եւ գրականության բաժին եւ Հայաստանից դասավանդող հրավիրել։
Թուրքական NTV-ի փոխանցմամբ՝ ադրբեջանցի պատգամավորն Իգդիր կատարած այցի ընթացքում անհաջող նախաձեռնություն է որակել Իգդիրի համալսարանի նախագիծը։ «Հայ դասավանդողները թուրք երիտասարդներին թշնամությունից բացի ի՞նչ կարող են տալ։ Հայաստանի համալսարաններում թուրքերենի բաժին ոչ թե կբացեն, այլ նունիսկ դրա մասին չեն խոսի»,-նշել է ադրբեջանցի պատգամավորը։
Փաստորեն, ադրբեջանցի պատգամավորը Իգդիրում շատ լավ ցույց է տվել ադրբեջանական կողմի անհանդուժողական եւ ատելությամբ լցված վերաբերմունքը հայերի նկատմամբ։
Նշենք, որ ադրբեջանցի պատգամավորն իր հայտարարության մեջ ցույց է տվել, որ իր կույր ատելության պատճառով տեղյակ չէ անգամ, որ Հայաստանի համալսարաններում գոյություն ունեն թուրքագիտության բաժիններ։
Հիշեցնենք, որ Իգդիրի համալսարանի ռեկտորն օրեր առաջ հայտարարել էր, որ 2011-ից իրենց մոտ բացվելու է հայոց լեզվի եւ գրականության բաժին, որի համար ցանկանում են հայաստանցի մասնագետ հրավիրել։ «Մենք ցանկանում ենք, որ Հայաստանի հետ սահմանը բացվի»,-շեշտել էր ռեկտորը։

Guler Ahmedov, MP of Yeni Azerbaijani party, criticized initiative of the Igdir University to open Armenian language and literature department and invite an Armenian professor.
In the course of his visit to Igdir, the MP stressed the initiative is unsuccessful, NTV reported. “What can an Armenian teach Turkish youth except for enmity? Opening of the Turkish studies department is out of question in Armenia,” he said.
In fact the MP displayed intolerant and hostile attitude of Azerbaijanis towards Armenians. Because of his hatred towards Armenians, he does not even know that there are Turkish studies departments at the Armenian universities.
Several days ago Ibrahim Hakki Yilmaz, rector of the Igdir University, stated that Armenian language and literature department will open in 2011, stressing they need a professor from Armenia. “We want open borders,” he said.