JP Morgan Chase ամերիկյան ֆինանսական հոլդինգը «Բրեքզիթի» առաջիկա գործընթացի պատճառով կհրաժարվի Լոնդոնում գրասենյակային տարածքների վարձակալությունից։ Այս մասին հայտնում է Reuters–ը։
Գործակալության տեղեկություններով՝ հոլդինգը պլանավորում է իր գրասենյակները տեղափոխել Մայնի Ֆրանկֆուրտ։ ԱՄՆ ներդրումային բանկը վարձակալել է Taunusturm կոչվող տարածքը՝ նախատեսված 200 մարդու համար։ Միեւնույն ժամանակ աշխատակիցները կարող են տեղավորվել 40-հարկանի երկնաքերում, որտեղ գտնվում է բանկի մասնաճյուղը, հայտնել են գործակալության աղբյուրները։
JP Morgan Chase–ն ուզում է նոր մասնաճյուղեր բացել ոչ միայն Մայնի Ֆրանկֆուրտում, այլ նաեւ Դուբլինում եւ Լյուքսեմբուրգում։

JP Morgan (JPM.N) has become the latest big bank to respond to Britain’s looming exit from the European Union by renting extra office space in the German financial capital Frankfurt to accommodate more staff, Reuters reported.
A source familiar with the matter said on Friday that the U.S. investment bank had rented enough room in the Taunusturm for 200 staff, while it could fit more into its existing offices in the 40-storey skyscraper.
The news comes days after CEO Jamie Dimon held face-to-face talks with Prime Minister Theresa May to discuss Brexit - Britain’s decision to leave the EU that she has pledged will happen by March 2019.
JP Morgan plans to build hubs in Frankfurt, Dublin and Luxembourg - it already has banking licenses in all three. Exactly which functions will be hosted at which location has yet to be decided, the source said, requesting anonymity due to the sensitivity of the matter.