Երուսաղեմը Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու մասին ԱՄՆ որոշումը ցույց է տալիս պաղեստինական կողմի իրավունքների նկատմամբ ամերիկացիների անհարգալից վերաբերմունքը եւ ապացուցում է, որ Միացյալ Նահանգները չի կարող արդար միջնորդ  լինել Մերձավոր Արեւելքի խաղաղության գործընթացներում։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Ամերիկյան վարչակարգի որոշումը ցույց է տալիս, որ ԱՄՆ-ն փորձում է պաշտպանել սիոնիստների շահերը եւ ոչ մի հարգանք չունի պաղեստինցիների օրինական իրավունքների նկատմնամբ։ ԱՄՆ-ն արդար միջնորդ չի եղել եւ եբեք էլ չի լինի»,- Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է Ռոհանին։
Անցյալ շաբաթ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու մասին եւ Ամերիկայի դեսպանատունը Թել-Ավիվից Երուսաղեմ տեղափոխելու մասին փաստաթուղթ ստորագրել: ԱՄՆ որոշումը դրականորեն էր ընդունվել Իսրայելում եւ բացասական  արձագանք ստացել աշխարհի մի շարք երկրներում, իսկ  առաջին հերթին՝ Մերձավոր Արեւելքի երկրներում եւ Պաղեստինում:

Решение США о признании Иерусалима столицей Израиля демонстрирует неуважение к правам палестинской стороны и доказывает, что Штаты не могут быть честным посредником в мирном процессе на Ближнем Востоке. Об этом заявил преиздент Ирана Хасан Роухани, передает РИА Новости.
«Недавнее решение американской администрации дало понять, что США пытаются обеспечить интересы сионистов и не имеют никакого уважения к законным правам палестинцев. США никогда не были честным посредником и никогда им не будут», — написал Роухани в своем Twitter.
На прошлой неделе президент США Дональд Трамп объявил о признании Иерусалима столицей Израиля и подписал документ о переносе американского посольства из Тель-Авива в этот город. Решение США было позитивно встречено в Израиле и вызвало негативную реакцию со стороны многих государств мира, в первую очередь стран Ближнего Востока и Палестины.