Թրամփի սկանդալային որոշումից հետո Ստամբուլում արտահերթ համաժողով իրականացնող Իսլամական համագործակցության կազմակերպության նիստում Պաղեստինի նախագահը դատապարտել է Երուսաղեմը Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումը։
Թուրքական Milliyet–ի փոխանցմամբ՝ Մահմուդ Աբբասը հայտարարել է, թե ԱՄՆ նախագահը դարի հարվածն է հասցրել Պաղեստինին իր սկանդալային որոշման պատճառով։ Նա նշել է, թե Թրամփի որոշումը չեղյալ համարելու համար դիմելու են ՄԱԿ–ի անվտանգության խորհդին։
«Արդեն ամբողջ ուժով պետք է աշխատենք, որ Պաղեստինը անկախ պետություն ճանաչվի։ ԱՄՆ–ը արդեն կորցրել է Իսրայել–Պաղեստին հակամարտությունում միջնորդի դերը։ Այստեղից դիմում եմ Իսրայելին. Ցույց տուր, քո երկրի սահմանները։ Երուսաղեմը Պաղեստինի մայրաքաղաքն է ու միշտ էլ այդպես լինելու է»,–ասել է Մահմուդ Աբբասը։

Иерусалим – столица Палестины и будет ею всегда. С таким заявлением на заседании саммита Организации исламского сотрудничества в Стамбуле выступил президент Палестины Махмуд Аббас, осудив решение президента США о признании Иерусалима столицей Израиля.
Как сообщает сайт турецкой газеты «Milliyet», Махмуд Аббас заявил о том, что президент США своим скандальным решением нанес Палестине удар века. Он также подчеркнул, что с целью признания недействительным решения Трампа они обратятся в Совет безопасности ООН.
«Мы на полную мощь должны работать над тем, чтобы Палестина была признана независимым государством. США уже лишились роли посредника в конфликте Израиль –Палестина. Отсюда я обращаюсь к Израилю: покажи границы своей страны. Иерусалим – столица Палестины и так будет всегда», - сказал Аббас.