Երուսաղեմի կարգավիճակի հարցը միջազգային օրակարգի կարեւորագույն խնդիրներից է։ Այդ մասին հունական «Էթնոս» թերթին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։
Մեկնաբանելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Երուսաղեմը Իսրայելի մայրաքաղաքը ճանաչելու վերաբերյալ որոշումը, Նալբանդյանն ասել է. «Երուսաղեմում առկա է բազմադարյա հայկական ներկայություն, հարուստ հայկական պատմա-մշակութային ժառանգություն։ Հայ առաքելական եկեղեցին հանդիսանում է Սուրբ վայրերի իրավատեր եկեղեցիներից մեկը: Բնականաբար, մենք ուշադրությամբ հետեւում ենք Երուսաղեմին առնչվող բոլոր զարգացումներին»։
Նրա խոսքով, Երուսաղեմի կարգավիճակի հարցը միջազգային օրակարգի կարեւորագույն խնդիրներից է եւ կարող է լուծում ստանալ բանակցությունների միջոցով՝ իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության կողմերի համար ընդունելի կարգավորման համատեքստում։ «Դա կարող է ճանապարհ հարթել տեւական անվտանգության եւ խաղաղության հաստատման համար»,- նշել է նախարարը։

YEREVAN. – The status of Jerusalem is one of the most important issues on the international agenda, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian said in an interview with Greek newspaper Etnos.
Commenting on U.S. President Donald Trump’s decision to recognize Jerusalem as a capital of Israel, Nalbandian said: “Jerusalem has a centuries old Armenian presence, a rich Armenian historical and cultural heritage. Armenian Apostolic Church is one of the major guardians of the Christian Holy Places. Therefore, we attentively follow all developments with regard to Jerusalem.”
He said the status of Jerusalem is one of the most important issues on the international agenda and it could be solved through the negotiations within the context of the acceptable solution for the parties to the Israeli-Palestinian conflict.