Պաղեստինի ղեկավար Մահմուդ Աբասը ժամանել է Սաուդյան Արաբիա Սալման թագավորի եւ թագաժառանգ Մուհամմեդ բեն Սալմանի հետ քննարկելու Երուսաղեմը որպես  Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու ԱՄՆ որոշումը, հաղորդում է AP-ն:
Այցը կայացել է ԻՀԿ հրատապ գագաթաժողովից մեկ շաբաթ անց, որը դատապարտել էր ԱՄՆ որոշումը եւ կոչ էր արել ճանաչել Պաղեստինը:
Սաուդյան Արաբիան գագաթաժողովին չէր մասնակցում, սակայն լրատվամիջոցներում տեղեկատվություն էր հայտնվել, որ Էր Ռիադը Աբասի վրա ճնշում է գործադրում այն բանի համար, որ նա Արեւելյան Երուսաղեմի հետ կապված պաղեստինյան առարկություններից հրաժարվի ԱՄՆ վրա Իրանի մասով ճնշումը շարունակելու դիմաց:
Երուսաղեմի մասին ԱՄՆ նախագահի որոշումը դատապարտող բանաձեւը քվեարկության կդրվի ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի նիստում, որը գումարվեց Միացյալ Նահանգների կողմից ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում դրա վերաբերյալ բանաձեւին վետո դնելուց հետո:

Palestinian President Mahmoud Abbas arrived in Saudi Arabia to discuss Trump’s decision to recognize Jerusalem as the capital of Israel with Saudi Arabia’s King Salman and Crown Prince Mohammed bin Salman, AP reported.
The visit took place a week after the emergency summit of the OIC, which condemned the US decision and called for recognition of Palestine.
Saudi Arabia did not take part in the summit, but the media reported that Riyadh is putting pressure on Abbas to renounce Palestinian claims regarding East Jerusalem in exchange for continuing US pressure on Iran. The resolution condemning the US president's decision on Jerusalem will be put to the vote at a meeting of the UN General Assembly, which was convened after the US vetoed such a resolution in the UN Security Council.