Ֆրիդրիխ Նաումանի հիմնադրամի «Ազատության բարոմետր»-ի կազմած 2017 թվականի վարկանիշում ազատության որակի առումով Հայաստանը զբաղեցրել է 22-րդ տեղը:
Զեկույցի համաձայն՝ Հայաստանը անցած տարվա համեմատ բարելավել է իր դիրքերը եւ ավելի շատ միավորներ վաստակել: Զեկույցում յուրաքանչյուր երկրի ազատությունը գնահատվում է մի քանի ցուցանիշի հիման վրա՝ տնտեսական, քաղաքական համակարգի ազատությունը, օրենքի գերակայությունը:
Հայաստանը ամենացածր միավորները ստացել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասով: Զեկույցում նշվում է, որ կոռուպցիոն ռիսկերը բարձր են երկրի դատական ոլորտում, ոստիկանությունում, մաքսային եւ հարկային ոլորտներում:
Հարեւան երկրներից Վրաստանը այս վարկանիշում զբաղեցնում է 13-րդ տեղը, Թուրքիան եւ Ադրբեջանը՝ 26-րդ եւ 28-րդ տեղերը համապատասխանաբար, իսկ Ռուսաստանը եզրափակում է ցանկը:

Армения заняла 22-е место по качеству свободы в 2017 году в рейтинге, составленном «Барометром свободы» Фонда Фридриха Науманна.
Согласно докладу, Армения улучшила свои позиции по сравнению с прошлым годом и заработала больше очков. Доклад оценивает свободу каждой страны с точки зрения нескольких показателей, в том числе экономических, свободы политической системы, верховенства закона.
Самые низкие баллы Армения получила с точки зрения борьбы с коррупцией. В докладе отмечается, что в стране высок риск коррупции в судебной сфере, полиции, таможне и налоговой сфере.
Среди соседних стран, Грузия (13 место) является страной с наибольшей степенью свободы. Турция и Азербайджан занимают 26-ое и 28-ое место соответственно. Россия замыкает таблицу.