Ֆրիդրիխ Նաումանի հիմնադրամի «Ազատության բարոմետր»-ի կազմած 2017 թվականի վարկանիշում ազատության որակի առումով Հայաստանը զբաղեցրել է 22-րդ տեղը:
Զեկույցի համաձայն՝ Հայաստանը անցած տարվա համեմատ բարելավել է իր դիրքերը եւ ավելի շատ միավորներ վաստակել: Զեկույցում յուրաքանչյուր երկրի ազատությունը գնահատվում է մի քանի ցուցանիշի հիման վրա՝ տնտեսական, քաղաքական համակարգի ազատությունը, օրենքի գերակայությունը:
Հայաստանը ամենացածր միավորները ստացել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասով: Զեկույցում նշվում է, որ կոռուպցիոն ռիսկերը բարձր են երկրի դատական ոլորտում, ոստիկանությունում, մաքսային եւ հարկային ոլորտներում:
Հարեւան երկրներից Վրաստանը այս վարկանիշում զբաղեցնում է 13-րդ տեղը, Թուրքիան եւ Ադրբեջանը՝ 26-րդ եւ 28-րդ տեղերը համապատասխանաբար, իսկ Ռուսաստանը եզրափակում է ցանկը:

Armenia is ranked 22rd out of 30 European countries in the Freedom Barometer list released by the Friedrich Naumann Foundation for Freedom.
According to the report, Armenia has improved its positions, and the total score of the country has increased.  The report measures economic, political freedom and the rule of law from a liberal perspective.
The report says that Armenia has low score on the fight against corruption. There are high corruption risks with judiciary, police, customs and taxing administration, as well as in public procurement.
Among Armenia’s neighbors, Georgia showed better performance being ranked 13th. Turkey and Azerbaijan are in 26th and 28th place respectively. Russia is the last.