Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը քաղաքին եւ աշխարհին ուղղված իր ավանդական սուրբծննդյան ուղերձում Երուսաղեմի համար խաղաղության եւ իսրայելցիների ու պաղեստինցիների միջեւ երկխոսության կոչ է արել, փոխանցում է BBC-ն:
Խոստովանելով, որ կողմերի միջեւ լարվածությունը մեծանում է՝ Հռոմի պապը նշել է, որ անհրաժեշտ է «համաձայնեցնել որոշումը, որը թույլ կտա երկու պետություններին խաղաղորեն գոյակցել միմյանց հետ»:
Պոնտիֆիկը հույս է հայտնել, որ Մերձավոր Արեւելքում հակամարտության կողմերը «երկխոսության կամք կդրսեւորեն, ինչը թույլ բանակցային գործընթացում հասնել այնպիսի լուծման, որը թույլ կտա երկու երկրներին խաղաղորեն գոյակցել՝ փոխադարձ համաձայնեցված եւ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների հիման վրա», - հաղորդում է DW- ն:
Դիմելով Սիրիայում հակամարտության կողմերին` Հռոմի պապը հորդորել է հարգել յուրաքանչյուր սիրիացու արժանապատվությունը եւ վերականգնել ավերված հասարակությունը՝ անկախ էթնիկ եւ կրոնական պատկանելությունից:

Pope Francis called for “peace for Jerusalem” and dialogue between Israelis and Palestinians during his traditional Christmas Day message, BBC reported.
“Let us pray that the will to resume dialogue may prevail between the parties and that a negotiated solution can finally be reached, one that would allow the peaceful co-existence of two states within mutually agreed and internationally recognised borders,” said Pope Francis.
Criticizing societies focused only on economic growth, Pope Francis has urged Rome and the world to see the baby Jesus “in the children of the Middle East who continue to suffer because of growing tensions between Israelis and Palestinians.”
Turning to the parties to the conflict in Syria, Pope urged to respect the dignity of every Syrian and rebuild their shattered societies, regardless of ethnic and religious affiliation.