Ջավախքի հայաբնակ Ախալքալաք քաղաքի մանկապարտեզները հունվարի 15-ից վերսկսել են իրենց աշխատանքը, սակայն, երեխաներին կերակրելու խնդրի առաջ են կանգնել: Պատճառը սննդամթերքի համար հայտարարված, բայց չկայացած էլեկտրոնային մրցույթներն են:
NEWS.amjnews.ge     կայքից տեղեկանում է, որ արդեն երկու օր է՝ երեխաները հաճախում են մանկապարտեզ, բայց ծնողները ստիպված են կեսօրից հետո իրենց երեխաներին տուն տանել, քանի որ ճաշ չեն տալիս:
Ախալքալաքի Մանկապարտեզների միավորման տնօրեն Զարուհի Բարբարյանը նշում է:
«Մենք ժամանակին հայտարարել ենք սննդամթերքի ձեռքբերման մրցույթը, բայց տենդերը չկայացավ: Ըստ Վրաստանի պետական գնումների մասին սահմանված օրենքի տենդերը հայտարարելուց մինչեւ պայմանագրի կնքումը 20 օր է պահանջվում»,–ասում է Մանկապարտեզների միավորման տնօրենը՝ ավելացնելով, որ որոշակի մթերքներով մանկապարտեզներն այս պահի դրությամբ ապահովված են:
Մանկապարտեզներում տարբեր տեսակի սննդամթերքի ձեռքբերման առաջին տենդերը հայտարարվել է հունվարի 3-ին, 71 500 լարի գումարով, սակայն, այն կասեցվել է, քանի որ ուտելիքի մենյուն չի համապատասխանել Վրաստանի կառավարության N487 տեխնիկական ռեգլամենտին:
Երկրորդ տենդերը Ախալքալաքի մանկապարտեզների միավորումը հայտարարել է հունվարի 5-ին: Գյուղատնտեսական ապրանքի եւ բանջարեղենի ձեռքբերման համար՝ 6000 լարի, իսկ մսամթերքի ձեռքբերման համար՝ 44 600 լարի, որոնք չի կայացել: Ինչպես տեղեկանում ենք Վրաստանի պետական գնումների կայքից, էլեկտրոնային մրցույթները չեն կայացել մասնակիցների բացակայության պատճառով:
Արդեն հաջորդ էլեկտրոնային մրցույթը հայտարարվել է հունվարի 10-ին, արդյունքները պարզ կդառնա ամսի 18-ից հետո: Տենդերի գումարը կազմում է 51 560 լարի:
Ախալքալաքում եւ գյուղերում գործող մանկապարտեզներից 6-ը սննդով են: Ինչպես տենդերներից երեւում է, դեռ պարզ չէ թե սննդով մանկապարտեզներում երեխաներին երբ ճաշ կտրվի:

С 15 января детские сады в Ахалкалаки возобновили свою работу, однако дошкольные учреждения с полным рабочим днем остались без питания. Причина в объявленных, но не состоявшихся электронных тендерах.
Как сообщает , дети уже второй день посещают садики, однако родители вынуждены забирать детей домой после полудня по причине отсутствия питания.
Директор Объединения детских садов Ахалкалакского муниципалитета Заруи Барбарян отмечает: «Мы вовремя объявили тендер на обеспечение питанием детских садов, однако тендер не состоялся. Согласно установленному закону о государственных закупках в Грузии, после объявления тендера до подписания договора проходит около 20 дней», – сказала директор Объединения детских садов. Добавив, что некоторые детские сады на данный момент обеспечены некоторыми продуктами питания. Детям дают кондитерские изделия. Первый тендер на закупку различных продуктов питания в детских садах был объявлен 3 января на сумму в размере 71,500 лари, однако он был аннулирован, поскольку меню продуктов питания не соответствовало техническому регламенту №487, установленному правительством Грузии. Второй и третий тендеры Объединение детских садов Ахалкалаки объявило 5 января. На закупку сельскохозяйственной продукции и овощей было предусмотрено 6,000 лари, а на закупку мясной продукции – 44,600 лари, которые также не состоялись. Как сообщается на сайте государственных закупок Грузии, электронные тендеры не состоялись по причине отсутствия участников. Следующий по счету электронный тендер был объявлен 10 января, результаты которого станут известны после 18 января. Сумма тендера составляет 51,560 лари.
6 детских садов с питанием, действующих в Ахалкалаки и селах, судя по итогам тендеров, пока ещё не известно когда смогут кормить своих воспитанников.