Իսրայելը կվճարի Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու հարցով ԱՄՆ որոշման համար։ Այդ մասին Դավոսում համաշխարհային տնտեսական համաժողովին Բենյամին Նեթանյահուի հետ հանդիպմանը հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ես կասեի, որ ամենաբարդ թեման, որ ստիպված եմ եղել քննարկել, եղել է Երուսաղեմը։ Մենք հանել ենք այդ հարցը օրակարգից»,- ասել է Թրամփը եւ հավելել. «Դուք մեկ միավոր եք շահել եւ հետո ստիպված կլինեք մի քանի միավոր տալ բանակցություններում, եթե այդպիսիք երբեւէ լինեն»։
Թրամփը միաժամանակ շեշտել է, թե «օգնել» է իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության կարգավորմանը։ «Նրանք խաղաղություն ենք ուզում, եւ, հուսով եմ, պաղեստինցիները եւս դա են ուզում։ Եթե ամեն ինչ ստացվի, վերջում բոլորը երջանիկ կլինեն»,- նշել է Թրամփը։

«Израиль заплатит за то, что США приняли решение признать Иерусалим столицей еврейского государства. Об этом во время двусторонней встречи с израильским премьер-министром Биньямином Нетаньяху на полях Всемирного экономического форума в Давосе заявил американский президент Дональд Трамп, передает ТАСС.
«Я бы сказал, что самой сложной темой, которую им пришлось бы обсуждать, был Иерусалим. Мы сняли этот вопрос с повестки», - сказал Трамп. «Вы выиграли одно очко и вам придется отдать несколько очков позже на переговорах, если они когда-либо произойдут», - указал он, обращаясь к Нетаньяху.
Глава государства при этом утверждал, что он «помог» процессу урегулирования палестино-израильского конфликта. «И Израиль заплатит за это», - утверждал президент. «Они хотят мира, и, я надеюсь, палестинцы тоже хотят добиться этого. И если у них получится, в конце все будут очень счастливы», - резюмировал он.