Թայվանում տեղի ունեցած երկրաշարժի հետեւանքով տուժածների թիվը հասել է 247-ի, նրանցից 82-ն անհետ կորած են համարվում, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով Թայվանի կենտրոնական լրատվական գործակալությունը:
Փրկարարները փորձում են մարդկանց գտնել եւ օգնել դուրս գալ մասամբ կամ ամբողջությամբ փլուզված շենքերից, իսկ ամենավտանգավոր իրավիճակը շարունակում է պահպանվել հյուրանոցի շենքում: Շենքի առաջին հարկերը փլուզվել են ցնցումների հետեւանքով, ինչի պատճառով ամբողջ շենքը չի քանդվել, սակայն նստել է եւ թեքվել 45 աստիճանի վրա: Այս պահին դրությամբ հայտնի չէ, թե քանի մարդ կարող է ներսում լինել:
Հիշեցնենք, որ 6.5 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժը տեղի է ունեցել փետրվարի 6-ին կղզու հյուսիս-արեւելքում՝ Հուալյան շրջանի ափին, տեղական ժամանակով 23.50-ին (Մոսկվայի ժամանակով՝ 18.50-ին): Երկրաշարժի օջախը գտնվել է 11 կմ խորության վրա: Դրանից հետո չինական սեյսմոլոգիական կենտրոնը 4,5 բալ ուժգնությամբ եւս առնվազն 5 հետցնցում է գրանցել, ինչպես նաեւ՝ 5,2 բալ ուժգնությամբ 2 հետցնցում: Թայվանական սեյսմոլոգները հայտնել են ոչ ուժգին հարյուր կրկնվող ցնցումների մասին:

Число пострадавших в результате сильного землетрясения на Тайване возросло до 247 человек, еще 82 не выходят на связь и числятся пропавшими, сообщает РИА Новости  со ссылкой на Центральное информационное агентство Тайваня.
Спасатели пытаются отыскать людей и помочь им выбраться из частично или полностью обрушившихся зданий, наиболее опасная ситуация сохраняется в здании, где располагался отель. Первые этажи здания были разрушены в результате толчков, из-за чего все здание не обрушилось, но осело и наклонилось на 45 градусов, в настоящий момент не известно, сколько человек могут находиться внутри него.
Спасатели оцепили периметр и пытаются сделать все возможное, чтобы укрепить стены здания специальными балками и предотвратить его окончательное разрушение до завершения поисково-спасательной операции. Согласно имеющимся данным, из здания были эвакуированы почти 120 человек.
Крупное землетрясение магнитудой 6,5 произошло 6 февраля в 23.50 по местному времени (18.50 мск) у побережья уезда Хуалянь на северо-востоке острова. Очаг землетрясения залегал на глубине 11 километров. После этого китайский сейсмологический центр зарегистрировал еще как минимум пять афтершоков магнитудой более 4,5, а также два афтершока магнитудой 5,2. Тайваньские сейсмологи сообщили о сотне повторных толчков невысокой магнитуды.