Բրիտանիայի արտգործնախարար Բորիս Ջոնսոնը կոչ է արել Մեծ Բրիտանիային լիովին հրաժարվել ԵՄ կանոններից եւ բրեքսիտը դիտարկել որպես հնարավորություն, հաղորդում է AFP-ն:
Ջոնսոնը ԵՄ-ից Բրիտանիայի  դուրս գալու ջերմ աջակից է: Լոնդոնում ելույթ ունենալով՝ նա  փորձել է հանգստացնել միլիոնավոր բրիտանացիներին, ովքեր ցանկանում էին մնալ ԵՄ-ում `առաջարկելով նրանց բրեքսիտի դրական տեսլականը: Ըստ նրա՝ նախագծի հաջողությունը «կախված է այն բանից, թե ինչ ենք անում»:
Նա նշել է, որ «անհեթեթ կլիներ», եթե Բրիտանիան դուրս գար Եվրամիությունից, իսկ հետագայում ենթարկվեր  նրա կանոններին: «Մենք խելագար կլինենք, եթե ԵՄ-ից դուրս գալու այս գործընթացից հետո չօգտագործենք տնտեսական ազատությունը», - ասել է Ջոնսոնը:

Министр иностранных дел Борис Джонсон призвал Великобританию полностью отказаться от правил ЕС и рассмотреть брексит как возможность, передает AFP.
Джонсон, ярый сторонник выхода Великобритании из Европейского Союза, выступил в Лондоне, чтобы попытаться успокоить миллионы британцев, которые хотели остаться ЕС, предложив им позитивное видение брексит. По его словам, успех проекта «будет зависеть от того, что мы делаем». Он отметил, что было бы «абсурдно», если бы Британия вышла из ЕС и в будущем равнялась на его правила. «Мы были бы безумны, чтобы пройти этот процесс выхода из ЕС, и не использовать экономическую свободу, которую он принесет», - сказал Джонсон.
«На глобальном рынке кажется странным, что Великобритания должна оставаться в курсе минутных предписаний регионального торгового блока, составляющего всего шесть процентов человечества», - добавил он.