ԱՄՆ-ն երբեք Սիրիայում Քրդական ինքնապաշտպանական ուժերին (YPG) ծանր սպառազինություն չի մատակարարել: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը, հաղորդում է Reuters-ը:
Նա նաեւ նշել է, որ ԱՄՆ-ն իրանական միջուկային համաձայնագրի շուրջ «արդյունավետ հանդիպումներ» է ունեցել եվրոպացիների հետ, սակայն այդ հարցով աշխատանքը դեռեւս ավարտված չէ:
YPG-ն սիրիական ժողովրդավարական ուժերի գլխավոր բաղկացուցիչ մասն է, որին աջակցում է ԱՄՆ-ն: Քուրդ զինյալներին հաջողվել է Սիրիայում ԻՊ-ից հսկայակայն տարածքներ ազատագրել:
Անկարան փորձում է կանխել Սիրիայում քրդական ինքնավարության առաջացումը, դրա համար ներխուժել է Աֆրին, որպեսզի իր հարավային սահմաններից հեռացնի քրդական զինյաներին:

США никогда не поставляли тяжелых вооружений Курдским отрядами народной самообороны (YPG)  в Сирии. Об этом заявил госсекретарь США Рекс Тиллерсон, передает Reuters.
Он также отметил, что США  провели «плодотворные встречи» с европейцами по иранскому ядерному соглашению, однако  работа по этому вопросу еще не закончена.
YPG – главная составляющая сирийских демократических сил, поддерживаемых США. Курдским бойцам удалось освободить от террористов ИГ огромную территорию в Сирии.
Анкара пытается предотвратить появление курдской автономоии в Сирии, в связи с чем начала вторжение в Африн, чтобы выгнать курдских бойцов с территории у своих южных границ.