Վորոնեժի դատարանը սնանկ է ճանաչել Վլադիմիրի մարզի Օրենսդրական ժողովի պատգամավոր Սերգեյ Ավակյանի ընտանեկան բիզնեսը:
«Պրո Վլադիմիր» պորտալը գրում է, որ դատարանը հիմնավորված է ճանաչել Հրաչ եւ Հասմիկ Ավակյանների սնանկության մասին դիմումը եւ նրանց հանդեպ պարտքերի վերաձեւակերպման ընթացակարգ է սկսել:
Սկզբում ամբողջ ընտանիքին եւ «ոսկերչական կայսրության» ընկերությունների մի մասին ներկայացվել էին նշանակալի գումարների պահանջներ:
«Թեվիզ Հոլդինգ ԼՏԴ» ընկերությունը փորձել է Ավակյաններից 2.4 միլիարդ ռուբլի բռնագրավվել `«Յամշի ոսկերչական տան» երաշխավորության պայմանագրով:
Սակայն, վերջերս Ռոստովի Լենինսկի շրջանի դատարանը գործարարի ընտանիքի անդամներին ազատել է տասը նիշանոց գումար վճարելուց, այնպես որ այժմ դատարանի փաստաթղթերում ավելի փոքր թվեր են նշված:
Հրաչ ու Հասմիկ Ավայանները նույնպես տուժել են`Սերգեյ Ավակյանի համար երաշխավոր դառնալով: Նրանք նույն պատմությունն ունեն: 2015 թվականի հունիսին Ալեքսանդր Գասպարյանը 5 միլիոն ռուբլի վարկ է տրամադրել պատգամավորին՝ տարեկան 5 տոկոսով: Նրանցից միայն 4.7 միլիոնն է վերադարձվել: Նույնպիսի վարկ, սակայն արդեն 3 ամսով 7 միլիոն ռուբլի «ոսկերիչ արքան» ստացել է 2015-ի նոյեմբերի 30-ին: Ալեքսանդր Գասպարյանին սակայն վերադարձրել են 6.6 միլիոն:
Արդյունքում 700 հազար ռուբլու պարտք է առաջացել:
Քանի որ Հրաչ ու Հասմիկ Ավակյանները այդ գործարքների համար որպես երաշխավոր են հանդես եկել, նրանցից դատական կարգով բռնագրավել են պարտքի գումարը:
Արդյունքում Վորոնեժի արբիտրաժային դատարնը հունվարի 31-ին հիմնավորված է ճանաչել Հրաչ եւ Հասմիկ Ավակյանների սնանկության մասին դիմումները:
Նշենք, որ Ավակյանների սնանկության դեպքերը քննվում են ոչ թե Վլադիմիրի եւ ոչ Մոսկվայի դատարանների կողմից, քանի որ պաշտոնապես նրանք գրանցված են Վորոնեժի մարզի Կալաչ քաղաքում:

Воронежский суд признал банкротом семейный бизнес депутата Законодательного собрания Владимирской области Сергея Авакяна.
Как пишет портал «Про Владимир», суд признал заявления о банкротстве Грача и Асмик Авакянов обоснованными и ввел в их отношении процедуру реструктуризации долгов.
Изначально всему семейству и части фирм «ювелирной» империи Авакянов предъявлялась значительная сумма требований. Компания «Тэвиз Холдинг Лтд» пыталась взыскать с Авакянов 2,4 млрд рублей по договору поручительства за «Ювелирный дом Яшма». Однако недавно Ленинский районный суд Ростова-на-Дону освободил членов бизнес-семейства от выплаты десятизначной суммы, так что в документах суда теперь фигурируют цифры на порядок меньше.
Грач и Асмик Авакяны также пострадали, поручившись за Сергея Авакяна. История у них одна и та же. В июне 2015 года Александр Гаспарян на пять месяцев предоставил займ депутату ЗС в размере 5 млн рублей под 5% годовых. Из них было возвращено лишь 4,7 млн. Аналогичный займ, но уже на 7 млн рублей и на три месяца «ювелирный король» получил 30 ноября 2015-го. Возвратили же Александру Гаспаряну 6,6 млн. В итоге возникла задолженность в 700 тысяч рублей.
Поскольку Грач и Асмик Авакяны выступили поручителями по этим сделкам, с них судебными приказами мирового судьи 1 сентября 2016 года взыскали в солидарном порядке сумму долга. А в январе 2018-го александровское ООО «Строй-Мастер», владельцами которого являются Александр и Камо Гаспяряны, погасило за Авакянов недоимку, тем самым выкупив задолженность и вступив в процессы о банкротстве.
В итоге 31 января арбитражный суд Воронежской области, рассматривая, признал заявления о банкротстве Грача и Асмик Авакянов обоснованными.
Заметим, что дела о банкротстве Авакянов рассматриваются не владимирским и даже не московским судами, поскольку официально они зарегистрированы в городе Калач Воронежской области. Грач Авакян, помимо прочего, является учредителем уже обанкротившегося «Торгового дома «Адамант», а Асмик Авакян – соучредителем «Адамант-Синема» и признанного несостоятельным ООО «Аурум».
Что касается исков в отношении других членов бизнес-семейства, то их рассмотрение продолжается. Одни кредиторы предъявляют требования, другие – отзывают, поэтому предсказать дату принятия решений и тем более исход дел невозможно.