Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ գլխավոր պատմական իրադարձությունը, որը նա կցանկանար փոխել, Խորհրդային Միության փլուզումն է, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
Կալինինգրադում Համառուսական ժողովրդավարական համաժողովի մեդիա ֆորումի ընթացքում նախագահին բլից հարցեր են տվել, այդ թվում հարցրել են, թե Ռուսաստանում տեղի ունեցած որ իրադարձությունը, նա կցանկանար փոխել: Առանց մտածելու, Պուտինն ասել է. «Խորհրդային Միության փլուզումը»:
Դեռ 2005-ին Դաշնային ժողովին ուղղված ուղերձում Պուտինը ԽՍՀՄ փլուզումը դարի ամենամեծ աշխարհաքաղաքական աղետ էր անվանել: Դրանից հետո նա իր ելույթներում բազմիցս անդրադարձել է այդ թեմային:

Президент РФ Владимир Путин заявил, что главное историческое событие, которое ему хотелось бы изменить, это развал Советского Союза, передает Интерфакс
В ходе медиафорума Общероссийского народного форума в Калининграде президенту задали блиц-вопросы, в том числе его спросили, какое событие, произошедшее в России, ему хотелось бы изменить. Не задумываясь, Путин сказал:«Развал Советского Союза».
Еще в 2005 году в ходе послания Федеральному собранию Путин называл распад СССР крупнейшей геополитической катастрофой века. Впоследствии он не раз возвращался к этой теме в своих выступлениях.