Հյուսիսային Կորեան առանց նախապայմանների կբանակցի ԱՄՆ հետ, հայտարարել է Հյուսիսային Կորեայի արտաքին գործերի նախարարությունը: Այս մասին հաղորդում է ՌԲԿ-ն՝ հղում անելով Կորեայի Կենտրոնական հեռագրային գործակալությանը:
«Բանակցությունները պետք է համապատասխանեն փոխադարձ շահերին, պետք է իրականացվեն հավասար հիմունքներով եւ առանց նախապայմանների», - նշել են ԱԳՆ-ում:
ԿԺԴՀ ԱԳՆ-ն հավաստիացրել է, որ պատրաստ են ԱՄՆ հետ ինչպես երկխոսության, այնպես էլ ռազմական առճակատման: «Մենք երբեք վերջին տասնամյակների ընթացքում բարձրաստիճան բանակցությունների ժամանակ ԱՄՆ հետ առճակատման մեջ չենք եղել եւ դա տեղի չի ունենա նաեւ ապագայում»,-նշել են ԱԳՆ-ում:
2017 թվականի դեկտեմբերին պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը հայտարարել էր, որ Վաշինգթոնի եւ Փհենյանի միջեւ բանակցությունների պայմանը հրթիռամիջուկային զենքի փորձարկումների դադարեցումն է: Ի պատասխան, ԿԺԴՀ-ն հրաժարվել էր ԱՄՆ հետ երկխոսությունից, որը երկրին սպառնում են  «թշնամական քաղաքականությամբ»:

Северная Корея пойдет на переговоры с США безо всяких предварительных условий, заявили в МИД КНДР. Об этом сообщает РБК со ссылкой на Центральной телеграфное агентство Кореи (ЦТАК).
«Переговоры должны отвечать взаимным интересам, должны вестись на равных основаниях и без предварительных условий», — сообщили в ведомстве.
В МИД КНДР заверили, что готовы как к диалогу с США, так и к военному противостоянию. «Мы никогда не находились в противостоянии с Соединенными Штатами в течение последних десятилетий переговоров на высшем уровне, и этого не произойдет в будущем», — отметили во внешнеполитическом ведомстве Северной Кореи.
В декабре 2017 года Госсекретарь США Рекс Тиллерсон заявил, что условием для переговоров Вашингтона и Пхеньяна является прекращение испытаний ракетного-ядерных вооружений. В ответ КНДР отказалась от диалога с США, которые угрожают стране «враждебной политикой». «Наше ядерное сдерживание не может быть предметом торга», — написали в печатном органе Трудовой партии Кореи газете «Нодон синмун».