Սերբիան չի ճանաչում Կոսովոն, բայց պատրաստ է քննարկել այդ հարցի լուծումները: Այս մասին հայտարարել է Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիիչը Ռումինիայի գործընկեր Կլաուս Յոհանիսի հետ հանդիպումից հետո, հաղորդում է AP-ն:
«Եթե մենք ճանաչենք Կոսովոն ... Ալբանիան ամեն ինչ կստանա, իմ հարցը նրա մասին է, թե ինչ կստանան սերբերը», - ասել է Վուչիչը: Նրա խոսքով, Սերբիան պատրաստ է քննարկել «բոլոր հնարավոր լուծումները», թեեւ հարցի մի մասը կայանում է նրանում «ինչպես այն մեր հասարակությանը կներկայացնեն, եւ ինչպես ալբանացիները կներկայացնեն իրենց ժողվրդին»:
Անցյալ ամիս Բելգրադ կատարած այցի ընթացքում Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը հայտարարել էր, որ Սերբիան պետք է կարգավորի Կոսովոյի հետ տարաձայնությունները եւ մի շարք բարեփոխումներ անցկացնի, մինչեւ Եվրամիությանը միանալը:

Сербия не признает Косово, но готова обсуждать решения этой проблемы. Об этом заявил президента Сербии Александр Вучич после встречи с румынским коллегой Клаусом Иоханнисом, передает AP.
«Если мы признаем Косово ... Албанцы получат все, мой вопрос - что получат сербы?», - сказал Вучич. По его словам, Сербия готова обсудить «все возможные решения», хотя часть вопроса заключается в том, «как преподнесут его нашей общественности и как албанцы преподнесут его своей».
В прошлом месяце во время визита в Белград президент Европейской комиссии Жан-Клод Юнкер заявил, что Сербия должна решить разногласия с Косово и провести серию реформ, прежде чем она сможет присоединиться к Европейскому союзу.